Izraelska minister kultury demostracyjnie ominęła polski pawilon na wystawie w Wenecji

Aktualizacja: 2011-06-4 12:19 pm

Izraelska minister kultury i sportu Limor Livnat zbojkotowała polski pawilon na międzynarodowym 54. Biennale w Wenecji. Polskie barwy reprezentuje na tej prestiżowej imprezie projekt izraelskiej artystki Yael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski. Informację o proteście pani Livnat podało izraelskie radio wojskowe Galej Cahal.

Minister Limor Liwnat przybyła na Biennale w Wenecji, aby wraz z prezydentem Szimonem Peresem uczestniczyć w otwarciu pawilonu izraelskiego. Zwiedzając ekspozycje innych krajów, demonstracyjnie ominęła jednak pawilon Polski.

Powodem bojkotu jest trzyczęściowy projekt filmowy Yael Bartany, uważanej w Izraelu za artystkę kontrowersyjną o poglądach skrajnie lewicowych i antysyjonistycznych. Bartana, której dziadkowie przybyli do Izraela z Białegostoku, związana jest od pewnego czasu z środowiskiem „Krytyki politycznej”. W tryptyku wideo jej autorstwa, prezentowanym w polskim pawilonie, wątki propalestyńskie splatają się z Holokaustem i kwestią antysemityzmu.

Minister Limor Liwnat, z rządzącej partii Likud, skrytykowała głównie apel o powrót 3 milionów Żydów do Polski, przekazany w pierwszym z tych filmów pt. „Mary koszmary”.

pszl; IAR

KOMENTARZ BIBUŁY: Najkrótszy komentarz jakim można podsumować to całe wydarzenie: Najgorzej, gdy Polskę reprezentują “inni”…
Za: tvp.info -- [Org. tytuł: « Polski pawilon nie w smak pani minister»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=38911 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]