Izraelska minister kultury demostracyjnie ominęła polski pawilon na wystawie w Wenecji

Izraelska minister kultury i sportu Limor Livnat zbojkotowała polski pawilon na międzynarodowym 54. Biennale w Wenecji. Polskie barwy reprezentuje na tej prestiżowej imprezie projekt izraelskiej artystki Yael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski. Informację o proteście pani Livnat podało izraelskie radio wojskowe Galej Cahal.

Minister Limor Liwnat przybyła na Biennale w Wenecji, aby wraz z prezydentem Szimonem Peresem uczestniczyć w otwarciu pawilonu izraelskiego. Zwiedzając ekspozycje innych krajów, demonstracyjnie ominęła jednak pawilon Polski.

Powodem bojkotu jest trzyczęściowy projekt filmowy Yael Bartany, uważanej w Izraelu za artystkę kontrowersyjną o poglądach skrajnie lewicowych i antysyjonistycznych. Bartana, której dziadkowie przybyli do Izraela z Białegostoku, związana jest od pewnego czasu z środowiskiem „Krytyki politycznej”. W tryptyku wideo jej autorstwa, prezentowanym w polskim pawilonie, wątki propalestyńskie splatają się z Holokaustem i kwestią antysemityzmu.

Minister Limor Liwnat, z rządzącej partii Likud, skrytykowała głównie apel o powrót 3 milionów Żydów do Polski, przekazany w pierwszym z tych filmów pt. „Mary koszmary”.

pszl; IAR

KOMENTARZ BIBUŁY: Najkrótszy komentarz jakim można podsumować to całe wydarzenie: Najgorzej, gdy Polskę reprezentują „inni”…

Za: tvp.info | http://tvp.info/informacje/swiat/polski-pawilon-nie-w-smak-pani-minister/4631266 | Polski pawilon nie w smak pani minister

Skip to content