Rumunii i Węgrzy potrafią, rząd Tuska nie

Aktualizacja: 2011-06-2 3:36 pm

Władze Rumunii i Węgier zrobiły kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych.

Przedstawiciele Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii i Węgier spotkali się w Bukareszcie, gdzie porozumieli się w sprawie pełnego poparcia dla projektu Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector (AGRI), który ma zapewnić dostawy kaspijskiego gazu do Gruzji i Europy Wschodniej.

Według Witalego Begljarbekowa, członka zarządu kompanii AGRI LNG Co., ministrowie odpowiedzialni w swoich krajach za AGRI podjęli podczas rozmów decyzję o rozpoczęciu fazy wykonania projektu. Zainicjowano także rozmowy z firmami z Japonii, Norwegii, Turcji, Korei i Francji, które mają pomóc w tym przedsięwzięciu. Begljarbekow dodał, że przetargi dotyczące wykonania projektu zostaną ogłoszone latem 2011 r.

AGRI obejmuje transport kaspijskiego gazu ziemnego z Azerbejdżanu do czarnomorskich wybrzeży Gruzji. Stamtąd skroplony surowiec zostanie dostarczony do terminalu gazoportu w rumuńskiej Konstancji, by zaopatrywać Rumunię i Węgry, które dołączyły do AGRI za rządów Viktora Orbana. Być może w projekcie weźmie udział Turkmenistan. Koszt AGRI to od 1,2 mld do 4,5 mld euro.

Źródło: pik.tv

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=38871 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]