Aktualizacja strony została wstrzymana

Rumunii i Węgrzy potrafią, rząd Tuska nie

Władze Rumunii i Węgier zrobiły kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych.

Przedstawiciele Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii i Węgier spotkali się w Bukareszcie, gdzie porozumieli się w sprawie pełnego poparcia dla projektu Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector (AGRI), który ma zapewnić dostawy kaspijskiego gazu do Gruzji i Europy Wschodniej.

Według Witalego Begljarbekowa, członka zarządu kompanii AGRI LNG Co., ministrowie odpowiedzialni w swoich krajach za AGRI podjęli podczas rozmów decyzję o rozpoczęciu fazy wykonania projektu. Zainicjowano także rozmowy z firmami z Japonii, Norwegii, Turcji, Korei i Francji, które mają pomóc w tym przedsięwzięciu. Begljarbekow dodał, że przetargi dotyczące wykonania projektu zostaną ogłoszone latem 2011 r.

AGRI obejmuje transport kaspijskiego gazu ziemnego z Azerbejdżanu do czarnomorskich wybrzeży Gruzji. Stamtąd skroplony surowiec zostanie dostarczony do terminalu gazoportu w rumuńskiej Konstancji, by zaopatrywać Rumunię i Węgry, które dołączyły do AGRI za rządów Viktora Orbana. Być może w projekcie weźmie udział Turkmenistan. Koszt AGRI to od 1,2 mld do 4,5 mld euro.

Źródło: pik.tv

Za: Portal Arkana (http://www.portal.arcana.pl/Rumunii-i-wegrzy-potrafia-rzad-tuska-nie,1266.html?utm_source=atom&utm_medium=atom&utm_campaign=atom) | http://www.portal.arcana.pl/Rumunii-i-wegrzy-potrafia-rzad-tuska-nie,1266.html?utm_source=atom&utm_medium=atom&utm_campaign=atom

Skip to content