USA: Sąd Najwyższy nie będzie rozpatrywał skargi na „Tak mi dopomóż Bóg”

Aktualizacja: 2011-05-30 8:32 pm

Jak donosi The Boston Globe decyzją amerykańskiego SN nie będzie procesu na podstawie skargi lekarza ateisty, który poczuł się urażony odwoływaniem się do Boga podczas zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta USA.

Wcześniej Michael Newdow, wspierany przez organizacje ateistyczne, bezskutecznie domagał się sądowego zakazu używania podczas prezydenckiej przysięgi sformułowania „tak mi dopomóż Bóg”.

Jego zdaniem, jest to niezgodne z konstytucją i dyskryminuje mniejszości społeczne. Gdy sędzia federalny odrzucił wniosek kalifornijskiego ateisty, ten postanowił odwołać się do najwyższej instancji sądowej w Stanach Zjednoczonych.

Newdow nie pierwszy raz przegrywa przed trybunałem. Już w 2004 r. domagał się wykreślenia z amerykańskiej Przysięgi Wierności Sztandarowi Stanów Zjednoczonych słów zawierających odwołanie do Boga. Przysięgę tę wypowiadają uczniowie amerykańskich szkół. Sprawa ta również zakończyła się wtedy przed Sąd Najwyższym USA, który oddalił pozew ateisty.

W 2006 r. sąd okręgowy w Sacramento, w stanie Kalifornia, oddalił skargę Newdowa, który zarzucił państwu, że poprzez umieszczanie na pieniądzach napisu „W Bogu ufność” wspiera jedną religię i narusza jednocześnie konstytucyjny rozdział państwa i Kościoła.

Źródło: The Boston Globe

Za: Christianitas.pl -- [Org. tytuł: « USA - SÄ…d Najwyższy nie będzie rozpatrywał skargi na „Tak mi dopomóż Bóg”»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=38699 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]