Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Sąd Najwyższy nie będzie rozpatrywał skargi na „Tak mi dopomóż Bóg”

Jak donosi The Boston Globe decyzją amerykańskiego SN nie będzie procesu na podstawie skargi lekarza ateisty, który poczuł się urażony odwoływaniem się do Boga podczas zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta USA.

Wcześniej Michael Newdow, wspierany przez organizacje ateistyczne, bezskutecznie domagał się sądowego zakazu używania podczas prezydenckiej przysięgi sformułowania „tak mi dopomóż Bóg”.

Jego zdaniem, jest to niezgodne z konstytucją i dyskryminuje mniejszości społeczne. Gdy sędzia federalny odrzucił wniosek kalifornijskiego ateisty, ten postanowił odwołać się do najwyższej instancji sądowej w Stanach Zjednoczonych.

Newdow nie pierwszy raz przegrywa przed trybunałem. Już w 2004 r. domagał się wykreślenia z amerykańskiej Przysięgi Wierności Sztandarowi Stanów Zjednoczonych słów zawierających odwołanie do Boga. Przysięgę tę wypowiadają uczniowie amerykańskich szkół. Sprawa ta również zakończyła się wtedy przed Sąd Najwyższym USA, który oddalił pozew ateisty.

W 2006 r. sąd okręgowy w Sacramento, w stanie Kalifornia, oddalił skargę Newdowa, który zarzucił państwu, że poprzez umieszczanie na pieniądzach napisu „W Bogu ufność” wspiera jedną religię i narusza jednocześnie konstytucyjny rozdział państwa i Kościoła.

Źródło: The Boston Globe

Za: Christianitas.pl | http://christianitas.pl/?sr=!czytaj&dz=11&id=1533 | USA - SÄ…d Najwyższy nie będzie rozpatrywał skargi na „Tak mi dopomóż Bóg”

Skip to content