„Koniec świata” to niezły biznes

Aktualizacja: 2011-05-25 1:20 pm

Harold Camping, który forsuje tezę o końcu świata w 2011 roku, oraz kierowane przez niego radio otrzymali od słuchaczy ponad 100 milionów dolarów na kampanię promującą wiadomości o apokalipsie. Okazuje się, że podobna sytuacja miała miejsce w 1994 roku.

/

Harold Camping i kierowane przez niego Family Radio mają problemy. Rozgłośnia zebrała od słuchaczy w sumie ponad 100 milionów dolarów na promocję przepowiedni, że 21 maja nadejdzie koniec świata. Apokalipsy nie było. Nie wykluczone, że sprawa skończy się w sądzie.

Jednak zdaniem Sandry Miniutti, wiceszefowej urzędu kontrolującego działania charytatywne, Radio nie popełniło żadnego wykroczenia organizując swoją zbiórkę. – Oni wierzyli, że koniec świata będzie 21 maja. Wątpię więc, by zrobili coś nielegalnego – tłumaczy. Zaznacza jednak, że jej instytucja nie ocenia zagadnień merytorycznych zbiorek, a tylko sprawy finansowe.

Miniutti zaznacza, że na podstawie dotychczasowej wiedzy Radio Family wydatkowało pieniądze zgodnie z przeznaczeniem, czyli na billboardy, kampanię PR i reklamowe. Przedstawiciel Radia Matt Tuter tłumaczy, że na kampanię przeznaczono 100 milionów dolarów. Jego zdaniem pieniądze te pomogły ludzom lepiej zrozumieć Słowo Boże. Większość środków miała pochodzić nie ze zbiórki, ale ze sprzedaży nieruchomości. Tuter zaznacza przy tym, że większość pracowników Radia Family nie wierzy w przepowiednie Harolda Campinga. – To nie etyczne, jeśli ludzie robią zbiórkę na cel, w którego sens sami nie wierzą – komentuje Sandra Miniutti.

Zdaniem Miniutti darczyńcy powinni dobrze sprawdzać, co wspierają. – Darczyńcy powinni sprawdzać wyniki finansowe, przejrzystość działania, rezultaty działalności oraz trwałość wprowadzonych zmian – tłumaczy.

Miniutti nie chciała oceniać, czy fałszywa kampania reklamowa może być powodem do ścigania sądowego Harolda Campinga. Przyznała, że na to pytanie powinien odpowiedzieć prawnik. Przypomniała jedynie, że kaznodzieja już raz przepowiadał koniec świata – w 1994 roku. Zaznacza, że skoro tamta przepowiednia nie sprawdziła się, wątpliwe było, by teraz miał on rację.

Harold Camping podczas swojej audycji radiowej powiedział już po 21 maja, że sprawy finansowania Radia Family są jasne i przejrzyste, a wszelkie pieniądze są przekazywane na szerzenie Ewangelii.

żar/Christianpost.com

KOMENTARZ BIBUŁY: Tak jak pisaliśmy (zob. Komentarz do:“Koniec świata coraz bliżej. I nie ma się z czego śmiać! – Tomasz P. Terlikowski“), można było się spodziwac wyjaśnienia, że chodzi o “pomyłkę w liczeniu” i ogłoszenia nowej daty “końca świata”. I tak biznes tego rodzaju będzie się kręcił jeszcze długo.

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=38436 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]