Niemcy: sukces gospodarczy możliwy dzięki firmom rodzinnym

O sukcesie gospodarczym Niemiec nie decyduje wielki przemysł, ale tysiące małych i średnich firm rodzinnych, zatrudniających dwie trzecie pracowników. W pierwszym kwartale 2011 r. Niemcy odnotowały 1,5 proc. wzrost gospodarczy. To największy wzrost zarejestrowany z roku na rok od czasu zjednoczenia. Wyniki gospodarcze wyraźnie poprawiły się w ciągu ostatnich kilku lat, przekraczając poziom sprzed kryzysu z początku 2008 roku.

Według danych opublikowanych na początku tygodnia, znacznie poprawił się eksport (w marcu osiągnął on wyjątkowo wysoki poziom 98,3 mld euro) i spadło bezrobocie, poniżej 3 mln osób, po raz pierwszy w ciągu ostatnich 19 lat.

Ożywienie gospodarcze to zasługa małych i średnich firm, umiejących się dostosować do potrzeb rynku. Są to najczęściej niewielkie zakłady produkcyjne, prowadzone przez jego właścicieli – często rodziny wielopokoleniowe, które zatrudniają lojalnych pracowników lokalnych, przeszkolonych w firmie w ramach praktyk zawodowych. 

Ponad dwie trzecie tego typu firm znajduje się w małych miastach i na obszarach wiejskich – zwłaszcza w Nadrenii i Badenii-Wirtembergii. Średnio działają one na rynku od ponad 70 lat i zatrudniają ponad dwie trzecie pracowników w kraju. W sumie wytwarzają połowę PKB. 

Firmy rodzinne zwykle koncentrują się na produkcji rzeczy podstawowych, niezbędnych maszyn, urządzeń, czy narzędzi. – Mocnymi stronami małych i średnich firm, działających na lokalnym rynku, jest ich koncentracja na długoterminowym przetrwaniu i lojalność wobec pracowników oraz dostawców – uważa  konsultant w zakresie zarządzania, Bernd Venohr.  

Właściciele tak zarządzają firmami, aby przetrwały one do następnego pokolenia. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że firmy takie, nawet w dobie kryzysu i drastycznego spadku liczby zamówień, koncentrują się na  utrzymaniu wykwalifikowanych pracowników. Inwestują w badania, rozwój i sprzedaż, podczas gdy wiele spółek państwowych – gdy spada liczba zamówień – w pierwszej kolejności decydują się na zwolnienia pracowników, by osiągnąć krótkoterminowe cele i doraźną poprawę wyników finansowych. Firmy, które nie zwalniają wykwalifikowanego personelu, są w stanie bardzo szybko odbić się od dna, gdy koniunktura się polepszy.

Niemieckie firmy koncentrują się na produkcji przemysłowej, bardziej niż przedsiębiorstwa w innych państwach, np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych i wyjątkowo dbają o jakość wytworzonych towarów.

Źródło: „The Local Germany’s News”, AS

Za: PiotrSkarga.pl (2011-05-23) | http://www.piotrskarga.pl/ps,7233,2,0,1,I,informacje.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content