Rząd wprowadził kolejny podatek tylnymi drzwiami – od 1 lipca nowe opłaty drogowe

Aktualizacja: 2011-05-23 9:48 am

„To jest nowy, dokuczliwy podatek, który wyciągnie z kieszeni Polaków kolejne miliardy złotych. Do tego wprowadzany tylnymi drzwiami” – powiedział poseł Bogusław Kowalski (PiS) podczas dyskusji w Katolickim Radio Podlasie z udziałem posła Stanisława Źmijana (PO), wiceprzewodniczącego Komisji Infrastruktury i Euzebiusza Gawrysiuka, sekretarza stowarzyszenia międzynarodowych przewoźników.

Audycja była poświęcona wchodzącemu w życie od 1 lipca br, rozporządzeniu Rady Ministrów, którym wprowadza się nowe opłaty drogowe na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. „Opłaty dotyczące największych samochodów ciężarowych, tzw. tirów, wzrosną sześciokrotnie. To radykalnie podniesie koszty transportu, a przez to spowoduje wzrost cen towarów. Poza tym wiele polskich firm transportowych upadnie, bo nie wytrzyma konkurencji z zagranicznymi przewoźnikami” – stwierdził E. Gawrysiuk. Według posła B. Kowalskiego najbardziej bulwersujące jest poszerzenie katalogu pojazdów objętych opłatami na małe ciężarówki, obsługujące np. bieżące zaopatrzenie handlu i usług oraz na transport pasażerski. „Zamiast wspierać rozwój transportu zbiorowego, to się okłada go dodatkowym podatkiem. To wbrew generalnej polityce transportowej w Polsce i w UE. Dodatkowo uderzy w ludzi najmniej zarabiających. Codziennie dojeżdżających do pracy i do szkoły w dużych miastach” – powiedział poseł Kowalski. Jego zdaniem  kuriozalne jest włączenie do płatnego systemu obwodnic miast, które oprócz tranzytu obsługują również ruch lokalny. Przeczy to sensowi budowy obwodnic, które z definicji powinny wyprowadzać jak najwięcej ruchu z centrum miasta. Po wprowadzeniu opłat znaczna część tego ruchu wróci do miast i na lokalne drogi. Poseł Kowalski poinformował o rozpoczęciu akcji „Nie dla płatnych” obwodnic i wezwał do obywatelskiego protestu w tej sprawie.

Poseł Źmijan bronił decyzji rządu tłumacząc, że są potrzebne pieniądze na rozwój sieci drogowej, ale zgodził się z rozmówcami, że w paru punktach postanowienia rozporządzenia są kontrowersyjne i wymagają ponownej analizy.

j.s. mp.info

Za: Myśl Polska -- [Org. tytuł: « B.Kowalski:rzÄ…d wprowadził kolejny podatek tylnymi drzwiami»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=38276 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]