Texas: Kamery na stołówkach szkolnych zbadają co uczeń spożywa, wykryją “przemycane” z domu batoniki

Aktualizacja: 2011-05-19 2:17 pm

Departament Rolnictwa stanu Texas przeznaczył grant w wysokości 2 milionów dolarów na zainstalowanie systemów inwigilacyjnych w szkołach publicznych miasta San Antonio, za pomocą których dzieci spożywające śniadania na stołówce będą obserwowane czy “odżywiają się prawidłowo”. Program sprzedawany jest – zarówno władzom oświatowym, jak i rodzicom – jako narzędzie “walki z nadwagą u dzieci”.

Specjalne kamery i system komputerowy będą śledziły dzieci czy przypadkiem nie przemyciły one z domu np. “zakazanego” batonika. “Będziemy robili zdjęcia tacki z wybranym przez ucznia jedzeniem” – tłumaczy dr Robert Trevino z miejskiego Centrum Zdrowia – “a następnie system komputerowy porówna to z wrzucanymi do kosza na śmieci pozostałościami”. System przeanalizuje na podstawie zdjęć oraz np. kodów paskowych czy w wyrzuconych odpadkach uczeń nie ukrył opakowania po ulubionych cukierkach. System zidentyfikuje wielkość i rodzaj jedzenia przed i po spożyciu, zmierzy poziom zawartych w nich składników odżywczych oraz dokładnie oceni ile uczeń spożył. Co więcej, jak twierdzą pomysłodawcy systemu, na podstawie jego wyników będzie można zaobserwować “zmiany w zachowaniu się ucznia” po spożyciu danego produktu.

Dr Roger Echon, twórca systemu zapewnia, że uczniowie nie będą fotografowani oraz że kontrola będzie odbywała się po uprzednim wyrażeniu na to zgody przez rodziców. Od wyników pilotażowego programu w Teksasie, zależy jego upowszechnienie na inne stany.

Można się spodziewać, że – jak to bywało w przeszłości z wieloma innymi dobrowolnymi systemami – przerodzi się on na pewnym etapie w konieczny i obowiązkowy program. Sprzedawany oczywiście “dla dobra dzieci”.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Reuters (Fri May 13)
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=38110 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]