Wietnam – dom sióstr św. Pawła do rozbiórki?

Jak donosi AsiaNews budynek, w którym mieści się prowadzony przez siostry ośrodek dla młodych kobiet w trudnej sytuacji oraz dla osieroconych i niepełnosprawnych dzieci wraz z przedszkolem jest zagrożony. Na terenie obiektu znajduje się również stołówka dla ubogich z Hanoi oraz ambulatorium. Władze twierdzą, że na tym terenie ma stanąć szpital.

Mimo wytężonej pracy sióstr, które przyczyniają się do eliminacji biedy i wspierają najuboższych w Hanoi decyzja władz zdaje się tego zupełnie nie uwzględniać. Mają zamiar odebrać im obecną siedzibę,  w której siostry poczyniły już wiele prac i inwestycji, aby dostosować ją do swoich potrzeb.

Założone w 1883 roku, wietnamskie Zgromadzenie Sióstr Świętego Pawła miało siedzibę w Hanoi na Hai Bà Trung Street numer 37. Od tego czasu, nawet w czasie wojny, siostry zawsze prowadziły działalność na rzecz ewangelizacji, zdrowia i usług społecznych dla mieszkańców Hanoi.

W chwili jego powstania, zgromadzenie liczyło 200 sióstr zakonnych, które poświęciły się działalności duszpasterskiej i społecznej dla ubogich, rozrzuconych po całej północy kraju. W 1954 roku, większość zakonnic uciekła do Da Nang i Sajgonu. 11 pozostało w charakterze świadków, z których 10 zginęło, a jedna mająca obecnie 100 lat, nadal żyje. W tym okresie większość majątku należącego do zgromadzenia zostało zagarnięte przez komunistyczne władze i do dziś nie zostało siostrom zwrócone.

W okresie reform  po roku 1986, siostry miał nadzieję na odbudowę ich zgromadzenia. Aby to zrobić, w dniu 1 marca 2010 roku 92 siostry zostały wysłane do Hanoi. Siostry stworzyły charytatywne struktury, takie jak schronisko dla młodych kobiet w trudnej sytuacji, dom dla sierot i dzieci niepełnosprawnych oraz przedszkole.

Źródło: AsiaNews

Za: Christianistas.pl | http://christianitas.pl/?sr=!czytaj&dz=13&id=1525

Skip to content