Gronkiewicz-Waltz: Pomnik światła to nazistowski pomysł

Zdaniem prezydent Warszawy projekt budowy pomnika światła jednoznacznie kojarzy się z koncepcją nazistowskiego architekta Alberta Speera. – Chodzi o projekt „Katedra Światła”, przygotowany przez architekta Hitlera, który składał się ze stu trzydziestu reflektorów przeciwlotniczych skierowanych w niebo – tłumaczy.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana w audycji radiowej o pomysł powstania „pomnika światła” przed Pałacem Prezydenckim powiedziała, że po raz pierwszy taki pomnik powstał w latach 30. XX wieku w Niemczech. – Robił go architekt nazistowski Speer – informuje Gronkiewicz-Waltz. Jak zaznacza, autorzy projektu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej „nie zdawali sobie sprawy, gdzie powstał taki pierwszy pomnik”.

Projekt pomnika światła, czyli rozmieszczenia przed Pałacem Prezydenckim 96 reflektorów, zaprezentował architekt Paweł Szychalski. Pomysł poparli m.in. Marta Kaczyńska i Maciej Łopiński.

Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz projekt ten jednoznacznie kojarzy się z koncepcją nazistowskiego architekta Alberta Speera. – Chodzi o projekt „Katedra Światła”, przygotowany przez architekta Hitlera, który składał się ze stu trzydziestu reflektorów przeciwlotniczych skierowanych w niebo – wyjaśniła na antenie Radia Zet. Prezydent stolicy zaznaczyła jednak, że jest przekonana, że autorzy polskiej wersji o projekcie Speera nie wiedzieli.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała również, że jeszcze w maju odbędzie się referendum ws. upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w centrum Warszawy. – To robi firma która ma z nami kontrakt na podstawie przetargu. To będzie badanie na próbie ok. 1000 osób – tłumaczy Gronkiewicz-Waltz.

Jak informuje pytanie skierowane do Warszawiaków będzie brzmiało: „czy chcemy pomnika w centrum Warszawy, oprócz tego który jest w Warszawie?”. O jaki pomnik, który jest w Warszawie, chodzi? Nie wiadomo.

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznała po raz kolejny, że jej zdaniem wystarczającym upamiętnieniem ofiar jest pomnik na Powązkach.

żar/Polskatimes.pl

KOMENTARZ BIBUŁY: Nie mamy zamiaru analizować pomysłu tzw. Pomnika Światła mającego upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej, jednak uważamy samą tego typu koncepcję, grzecznie mówiąc, za nieprzemyślaną. To jedno. Jednak trzeba przyznać, że to nienawiść pani prezydentowej stolicy do wszystkiego co przypomni ludziom ś.p. Prezydenta RP (bo inne ofiary chyba byłaby w stanie jeszcze strawić), jest motorem wszelkich działań mających na celu osłabienie wzniesienia choćby zwykłego pomnika w honorowym miejscu miasta. Porównanie zatem pomysłu świetlnego pomnika do hitlerowskiego projektu Speera, jest jednym z elementów zdyskredytowania nie tylko samego pomysłu tego pomnika, ale jakiegokolwiek pomnika w centrum stolicy ku czci ofiar katastrofy.

Przy tym użyte porównanie jest nad wyraz śmieszne: może idąc za ciosem należałoby zrezygnować z budowy np. autostrad, bowiem współczesna koncepcja autostrad w Europie na dobre zrodziła się w hitlerowskich Niemczech… A może zakazać produkcji margaryny, tak rozpowszechnionej w Europie w czasach III Rzeszy… A może zakazać nawet cząstkowego naśladownictwa – i rozebrać dotychczasowe – te wszystkie budynki powstałe w oparciu o tak czczony przez architektów Hitlera styl Bauhausu… A może wycofać kuchenki mikrofalowe, gdyż ich prototypy były testowane przez nazistowskie Niemcy?.. A może…  Listę nonsensów można ciągnąć, bowiem okazuje się, że tylko ci, którzy nie mając rzeczowych argumentów próbują zdyskredytować oponenta zarzucając mu pro-nazistowskie konotacje.

Za: Fronda.pl | http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/gronkiewicz-waltz:_pomnik_swiatla_to_nazistowski_pomysl_13293/

Skip to content