Nadmierne korzystanie z komputerów przyczyną regresu umiejętności czytania u szwedzkich dzieci

Za przyczyną zwiększonego korzystania z komputerów, szwedzkie dzieci tracą umiejętności czytania – dowodzą badania naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu.

Prof. Monica Rosén z wydziału pedagogiki Gothenburg University stwierdza, że problem ten dotyczy nie tylko dzieci, lecz „jest niebezpieczeństwem dla całej społeczności uczniów w Szwecji”. Prof. Rosén badała przez ostatnie 20 lat umiejętności czytania 9-latków, a rezultaty są katastrofalne. Okazuje się, że dzisiejsze umiejętności czytania uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej (grundskola) są na poziomie klasy trzeciej sprzed 20 lat.

Co gorsza, badania wykazują, że to nie liczba dzieci nie posiadających umiejętności czytania zwiększa się, lecz okazuje się, że zmniejsza się liczba dzieci posiadających te umiejętności na odpowiadającym wiekowo poziomie.

Tłumacząc przyczyny tych wyników, prof. Rosén mówi, że w przeszłości dzieci w wieku 9-12 lat czytały książki, podczas gdy współczesne dzieci przedkładają czytanie książek nad gry komputerowe. „I nawet nie chodzi o to, że zainteresowanie książkami spadło, ale o to, że wypełnianie wolnego czasu zmieniło się w ciągu ostatnich lat.” – mówi naukowiec. Największy spadek umiejętności czytania wystąpił wśród chłopców, ale i u dziewczynek wskaźnik ten jest podobnie niebezpieczny.

Szwecja, dumna ze swego systemu edukacyjnego, którego uczniowie mogli śmiało konkurować z równieśnikami z innych państw, obawia się o swoją przyszłość. „Spadliśmy z najwyższej pozycji, do zaledwie przeciętnej.”-  ocenia prof. Rosén.  Spadek obecny oraz brak stanowczej reakcji, może spowodowac utratę możliwości konkurowania gospodarki i nauki szwedzkiej w przyszłości.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: The Local (12 May 11) | http://www.thelocal.se/33732/20110512/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content