Z cyklu Drang nach Osten: otwarto polsko-niemiecki punkt w Urzędzie Pracy w Szczecinie

Aktualizacja: 2011-05-11 12:53 pm

W siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie zaczął od 10 maja br.  działać polsko-niemiecki punkt doradczy – poinformowała agencję PAP przedstawicielka Urzędu Pracy.

W związku z otwarciem z dniem 1 maja niemieckiego rynku pracy dla ośmiu wschodnioeuropejskich państw Unii, w tym i dla Polski, w  polskim (sic!) urzędzie pracy będzie udzielał porad doradca niemiecki. Dyżury doradcy zorganizowane zostały wspólnie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie oraz niemiecki odpowiednik – Agentur für Arbeit z siedzibą w Neubrandenburgu.

Już w pierwszy dzień działalności tego kuriozalnego – i w gruncie rzeczy działającego wbrew interesom Polski – urzędu, doradzało aż trzech niemieckich specjalistów, którzy udzielali informacji na temat warunków podjęcia pracy, nauki i życia na terenie Niemiec. W tym dniu skorzystało z porad 60 Polaków. Porady są prowadzone w języku polskim i niemieckim i na początku będą odbywały się raz w tygodniu.

Punkt w Urzędzie Pracy w Szczecinie będzie również zajmował się – co jest mniej anonsowane – informowaniem Niemców chcących dokonać przesiedlenia bądź założyć w Polsce firmę. “Pracownicy punktu będą udzielać porad zarówno Polakom jak i Niemcom w sprawach należących do kompetencji magistratu, a w szczególności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Szczecina.” – informuje Głos szczeciński.

Tzw. przesiedlenie Niemców może stać się pierwszym krokiem do prawnego odzyskania w przyszłości – np. w wyniku referendum – kontroli administracyjnej nad Szczecinem, czyli centrum regionu należącego do byłej III Rzeszy, do którego niektóre środowiska w Niemczech dalej roszczą sobie prawa.

Zastanawia czy Urząd Pracy, będący wszak urzędem polskim, z taką samą starannością podchodzi do oferowania pracy Polakom na terenie Polski. Zastanawia również jak tego typu działalność polskiego urzędu administracji państwowej ma się do przepisów o odpowiedzialności za integralność państwa Polskiego i dobro obywateli polskich.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Głos szczeciński (11 maja 2011)
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=37606 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]