Do Kanclerz Merkel: „Poznacie ich po ich owocach” – Stefan Hambura

Aktualizacja: 2011-05-11 8:50 am

Wczoraj (10.05.2011 r.) na spotkaniu z zagraniczną prasą Pani Kanclerz Angela Merkel powiedziała: “Mamy nadzieję na porozumienie (w rozmowach okrągłego stołu – PAP). Ważne jest, byśmy obchodząc 20-lecie traktatu naprawdę skoncentrowali się na jego tekście. To mógłby być klucz do rozwiązania” [1].

Tekst traktatu znany jest od prawie 20-tu lat [2]. Problem nie leży w zrozumieniu tekstu, tylko w braku należytego wypełniania postanowień traktatowych przez stronę niemiecką

Wbrew zapowiedziom w ostatni piątek (6.05.2011 r.) nie doszło do prezentacji wyników ponadrocznych polsko-niemieckich negocjacji, tzw. okrągłego stołu w sprawie Mniejszości Polskiej i Polonii w Niemczech. [4]

W czerwcu planowane są polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w związku z 20. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r. Przed obchodami rocznicy traktatu nastał czas na realizację konkretnych zobowiązań a nie serdeczne uściski i poklepywanie się po plecach.

W obecnej patowej sytuacji okrągłego polsko-niemieckiego stołu najlepszym rozwiązaniem jest nie uleganie niemieckim naciskom, ale stworzenie protokołu rozbieżności i ustanowienie konkretnej mapy drogowej dla dalszych negocjacji. Jednak tylko wtedy, jeżeli niemiecki parlament wcześniej zrehabilituje członków dawnej Mniejszości Polskiej zlikwidowanej przez niemiecki reżim narodowosocjalistyczny [5].

Jeżeli nie doszłoby do rehabilitacji dawnej Mniejszości Polskiej przez niemiecki parlament, to pozostaje tylko jedno rozwiązanie: WYPOWIEDZENIE (art. 38) polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r.

Stefan Hambura

  1. Źródło: http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/335048,merkel-ma-nadzieje-na-porozumienie-w-rozmowach-o-prawach-polakow-w-rfn.html
  2. Tutaj cały tekst dla zainteresowanych: http://www.traktaty.msz.gov.pl/fd.aspx?f=P0000006258.pdf
  3. Źródło: http://www.rp.pl/artykul/28,655352_Rozmowa_z_Cornelia_Pieper_o_asymetrii.html
  4. Więcej tutaj: Polsko – niemiecki stół bez mniejszości http://www.rp.pl/artykul/653303.html
  5. Zobacz także: Negocjacje na kolanach http://niezalezna.pl/9248-negocjacje-na-kolanach
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=37558 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]