Kolejne skandale w Zgromadzeniu Legioniści Chrystusa ?

Aktualizacja: 2006-05-25 12:00 am

Zaledwie w kilka dni po decyzji papieża Benedykta XVI o ukaraniu 86-letniego ojca Marcial Maciel Degollado, założyciela znanego zgromadzenia Legioniści Chrystusa, nadchodzą kolejne niepokojące głosy o możliwości innych skandali w tym Zgromadzeniu. Jedna z ofiar molestowania seksualnego, Paul Lennon, swego czasu seminarzysta Zgromadzenia w 1969 roku w Irlandii, już po decyzji Stolicy Apostolskiej o odsunięciu ojca Maciela ujawnił, że zgłosiły się nowe ofiary molestowane również przez innych księży Zgromadzenia.

Pomimo szczegółowego dochodzenia zakończonego bezprecedensową decyzją Papieża, obrońcy o. Maciela wypowiadają się w coraz ostrzejszych słowach o “pomyłce Watykanu”. Do grupy obrońców należał zawsze ojciec Richard John Neuhaus, neokonserwatysta i wydawca lewicowo-katolickiego pisma First Things, jedna z czołowych postaci świata amerykańskiego Kościoła i polityki, który choć cały czas był “moralnie pewny” o niewinności o. Maciela, ostatnio dopuszcza możliwość prawdziwości doniesień o nadużyciach seksualnych.

W coraz gorętszej atmosferze padają porównania o. Maciela wprost, do męki Chrystusa, a Papieża podejmującego tę decyzję – do Piłata, zaś Kościół – do nowego Sanhedrynu.

Charakterystyczne, że w wypowiedziach obrońców o. Maciela pomijane są jakiekolwiek wątki dotyczące ofiar skandali seksualnych, tak jakby oni nie istniali. Tym samym, nie słychać przeprosin pod ich adresem.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=375 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]