Czechy: Projekt legalnych aborcji dla cudzoziemek

Aktualizacja: 2011-05-6 1:25 pm

Mieszkanki krajów Unii Europejskiej będą mogły w Czechach legalnie poddawać się aborcji. Tak zakłada projekt ustawy forsowanej przez czeskie Ministerstwo Zdrowia.

W tej chwili to tylko wstępny projekt, ale resort zdrowia chce, by parlament przegłosował go już w czerwcu. Zgoda na przerywanie ciąży u cudzoziemek miałaby się znaleźć w ustawie, która zreformuje cały system czeskiej opieki zdrowotnej.

„Obecne prawo aborcyjne z 1986 r. łamie unijne regulacje” – argumentuje Ministerstwo Zdrowia. To oczywiście propagandowe kłamstwo. „Jakie regulacje? Przecież nie ma żadnego prawa unijnego, które dyktowałoby, czy i kiedy, a także w którym kraju kobieta może usunąć ciążę” – stwierdza dr Lubomir Kopeček, politolog z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

W Czechach funkcjonuje jedna z najbardziej liberalnych ustaw o dopuszczalności aborcji. Dziecko można uśmiercić do 12. tygodnia ciąży na żądanie, bez podania przyczyny, a do 24. tygodnia – z powodów medycznych. Jeśli u dziecka zostaną stwierdzone bardzo poważne wady rozwojowe, matka w każdej chwili może zażądać aborcji.

Restrykcje dotyczą jedynie wieku kobiety (co najmniej 16 lat), a także czasu, jaki musi upłynąć między kolejnymi aborcjami (co najmniej pół roku).

Jak pokazują dane statystyczne, mimo liberalnego prawa liczba aborcji w Czechach spada. W 1991 r. było ich 100 tys., a w 2008 r. – 27 tys. Dane dotyczą aborcji chirurgicznej. Aborcja farmakologiczna i środki wczesnoporonne nie są w tej statystyce uwzględnione.

[Na podstawie: „Rzeczpospolita” (K.Z.) – 05.05.2011 r.; m.]

Za: HLI-Polska (2011/5/6 ) -- [Org. tytuł: « HLI News : Czechy: Aborcja dla cudzoziemek?»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=37352 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]