USA: Pozwy przeciwko firmie produkującej zabójczy środek antykoncepcyjny

Aktualizacja: 2011-04-28 9:50 am

Ponad 700 pozwów przeciwko firmie Merck Pharmaceuticals złożono w amerykańskich sądach. Pozwana firma farmaceutyczna jest producentem NuvaRing, wkładki antykoncepcyjnej, której stosowanie doprowadziło do licznych tragedii.

Poszkodowani, kobiety albo ich bliscy, oskarżają Merck Pharmaceuticals o spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Wszystkiemu winna nieszczęsna wkładka NuvaRing – środek w formie pierścienia o średnicy niewiele większej niż 5 cm i przekroju 4 mm, stosowany waginalnie.

Zgodnie z instrukcją, kobieta sama zakłada wkładkę w pierwszym dniu cyklu i po upływie 3 tygodni sama ją usuwa. Środek przez cały czas uwalnia hormony: progestagen (etonogestrel) i estrogen (etynyloestradiol), które przenikają do krwiobiegu. Po 7 dniach przerwy, w czasie której następuje krwawienie, zakłada się nową wkładkę na okres kolejnych 3 tygodni i tak dalej.

Na amerykańskim rynku farmaceutycznym wkładka jest dostępna od kilka lat. Szybko ujawniły się skutki uboczne jej stosowania. Do końca 2010 r. przeciwko producentowi złożono 730 pozwów. Zarzuty są podobne: w wyniku stosowania NuvaRing dochodzi do powstawania zakrzepów krwi, co prowadzi do wystapienia udaru niedokrwiennego mózgu, zawału serca, zatorowości płucnej, zakrzepicy żył głębokich, a nawet śmierci.

Pomimo ewidentnych skutków ubocznych zagrażających zdrowiu i życiu kobiet, producent w dalszym ciągu sprzedaje wkładkę NuvaRing. A zwolennicy antykoncepcji nadal ją promują jako “bezpieczną, skuteczną i wygodną” formę kontroli urodzeń.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI-Polska na podstawie: LifeSiteNews (Ch. Dhangom) – 26.04.2011 r.]

Materiał źródłowy:

Za: HLI-Polska (2011/4/28) -- [Org. tytuł: « HLI News : Zabójczy środek antykoncepcyjny»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36933 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]