Obowiązkowe czerwone flagi nad Ukrainą 9 maja

Aktualizacja: 2011-04-21 9:41 pm

Obowiązek wywieszania czerwonej flagi w obchodzonym 9 maja Dniu Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami wprowadził w czwartek ukraiński parlament. Ustawę w tej sprawie poparli posłowie koalicji, zdominowanej przez Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.

W związku z tym, że czerwona flaga ma wisieć wszędzie tam, gdzie niebiesko-żółta flaga państwowa, opozycja orzekła, że rządząca większość zrównała w prawach symbol komunizmu, oraz symbol ukraińskiej państwowości i niepodległości.

Ta flaga nie może wisieć na naszych domach! Chcecie zasiać podział w społeczeństwie. To jest właśnie zadaniem Kremla, komunistów i Partii Regionów: 9 maja chcecie skłócić weteranów z ukraińskimi patriotami – powiedział, pochodzący z obwodu lwowskiego, deputowany opozycyjnego bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona, Andrij Parubij.

Tymczasem Rada Miejska Lwowa przyjęła w czwartek uchwałę, którą zakazała wykorzystywanie w tym mieście symboliki byłego Związku Radzieckiego i jego partii komunistycznej. Choć jeden z radnych proponował, by zakazać także korzystania z symboliki faszystowskiej, która często pojawia się na stadionach piłkarskich, pomysł ten nie uzyskał poparcia.

Partia Regionów prezydenta Janukowycza określana jest jako siła prorosyjska. Sam szef państwa deklaruje, że kamieniem węgielnym ukraińskiej polityki zagranicznej jest integracja z Unią Europejską.

Odradzanie się komunistycznych symboli przeczy deklaracjom władz, iż pragną doprowadzić Ukrainę do członkostwa w UE – ocenił opozycyjny deputowany i były minister spraw zagranicznych Borys Tarasiuk w przesłanym PAP komentarzu.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36725 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]