List – Antoni Dudek

Aktualizacja: 2011-04-20 10:13 pm

Napisał do mnie Pan Jan Stanisławski, zwracając uwagę na pewną delikatną kwestię, która z całą pewnością powinna się stać przedmiotem publicznej debaty.

Szanowny Panie Profesorze,

Przepraszam, ze znowu pisze do Pana…

Kontaktowałem sie z kilkoma redakcjami i instytucjami w sprawie pochowania gen. Włodzimierza Sawczuka na Powązkach Wojskowych, i to w bezpośrednim sąsiedztwie tzw. “kwatery smoleńskiej”, ale niestety nikt specjalnie nie zainteresował sie tematem. Sprawa dotyczy osoby obecnie już kompletnie zapomnianej i nie jest medialna. Ja uważam, że tak nie powinno być. Nie było chyba bardziej klasycznego, a zarazem bezwzględnego przedstawiciela “partyjnego betonu”, zwalczającego pamieć historyczna żołnierzy WP. Dowiedziałem się tylko z Urzędu m. st. Warszawy, ze kwatera F II leży w gestii Dowództwa Garnizonu Warszawa i to ta instytucja wyraziła zgodę.

Sekwencja jest taka:

maj 2007 – w kwaterze F II zostaje pochowany gen. Molczyk – główny zwolennik interwencji radzieckiej w Polsce (w nowym grobie);

lipiec 2008 – gen. Czapla – zasłużony w walce z podziemiem niepodleglosciowym w pionie politycznym KBW , główny propagator interwencji w Czechosłowacji, współorganizator antysemickich czystek w WP, członek sztabu MSW w grudniu 1970 roku, komisarz wojskowy w Ministerstwie Oświaty w okresie stanu wojennego (w nowym grobie);

kwiecień 2010 – nieopodal zostaje zorganizowana kwatera smoleńska – najczęściej obecnie odwiedzana część cmentarza, w tym przez najważniejsze osoby w państwie, przez lata będą tam przychodziły dziesiątki tysięcy ludzi;

grudzień 2010 – w kwaterze F II zostaje pochowany gen. Sawczuk (w nowym grobie).

W tym samym czasie żołnierze AK są chowani w kwaterach D18-D22, pod płotem.

Czy to nie jest niesłychane?[…]

W dalszej części listu Pan Jan wzywa mnie jako członka Rady IPN do zrobienia czegoś w tej sprawie. Szkopuł w tym, że Instytut nic w obowiązującym porządku prawnym zrobić w tej sprawie nie może. Mogą natomiast inni. Muszą tylko chcieć.

Wiem, wiem. Zaraz odezwą się głosy, że krwiożerczy Dudek chce zakłócać wieczny odpoczynek, przenosić groby, prześladować zasłużonych generałów po śmierci itd. itp. Zaskoczę Państwa. Zadowolę się czymś znacznie skromniejszym, a mianowicie publicznym wezwaniem ministra obrony Bogdana Klicha by zastanowił się przez chwilę nad postępowaniem Dowództwa Garnizonu Warszawa i po refleksji – która i mnie się nasuwa – wydał odpowiednie dyspozycje na przyszłość.

Antoni Dudek

Antoni Dudek – politolog i historyk, prof. dr hab., wykładowca UJ i członek Rady IPN

 

 

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36659 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]