Ukraina: relikwie św. Józefa Bilczewskiego przeniesiono do katedry lwowskiej

Aktualizacja: 2011-04-20 9:56 pm

We Lwowie odbyło się przeniesienie relikwii św. Józefa Bilczewskiego z Cmentarza Janowskiego do bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na uroczystości przyjechała liczna delegacja z Wilamowic koło Bielska-Białej, rodzinnego miasteczka świętego. Uroczystościom przewodniczył abp Edward Nowak, były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Po modlitwie na Cmentarzu Janowskim procesja z relikwiami przeszła ulicami miasta do katedry, gdzie uczestników przywitał arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki.

„Jest to bardzo wielkie wydarzenie dla Kościoła na Ukrainie, ponieważ jest to obok św. Zygmunta Gorazdowskiego, również kapłana archidiecezji lwowskiej pierwszy święty w historii tego Kościoła, którego beatyfikował Jan Paweł II, a kanonizował Benedykt XVI w 2005 r. Przeniesienie jego relikwii z grobu do katedry ma duże znaczenie, ponieważ zwłaszcza tutaj na wschodzie jest bardzo rozpowszechniony kult i cześć dla świętych relikwii. Były głosy, aby ludzie mogli oddawać cześć, mogli modlić się przed relikwiami, wypraszać błogosławieństwo Boże dla Kościoła i potrzebne łaski dla siebie” – powiedział arcybiskup lwowski.

Po zakończeniu uroczystości w katedrze lwowskiej rozpoczęło się oddanie czci relikwiom św. Józefa Bilczewskiego. Obecnie relikwiarz znajduje się przed ołtarzem głównym.
K. Czawaga, Lwów

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36653 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]