Niemcy, nie opluwajcie polskiego narodu! – Oświadczenie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Aktualizacja: 2011-04-16 1:29 pm

Oświadczenie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Niemieckie telewizje prywatne (SWR, RBB , RTL 2, WDR) prezentują widzom kabaret, w którym niejaki Wojciech Oleszczyk kreuje wśród Niemców wizerunek Polaka jako ordynarnego złodzieja i chama; człowieka głupiego, brudnego, zapijaczonego i wulgarnego. Jako scenicznego stroju używa dresu, na którym widnieje napis Polska i wielki biały orzeł, obiekt kpin kabareciarza. W swoich występach często w niewybredny sposób drwi także z polskiego Kościoła katolickiego. Wszystkie programy, w których występuje są zwykłymi paszkwilami obrażającymi Polskę i Polaków. Również występujący w tych samych programach niemieccy konferansjerzy, zapowiadając jego występy zachęceni postawą Oleszczyka, opowiadają niewybredne dowcipy o Polkach. Granice dopuszczalne przez satyrę, zostały to wielokrotnie pogwałcone.

Jako polscy dziennikarze ostro protestujemy przeciwko wyświetlaniu takich filmów. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy jest oburzone faktem, iż tego typu praktyki są promowane przez niemieckie media. Zwracamy uwagę, iż w obliczu dobrosąsiedzkich stosunków takie sytuacje są niedopuszczalne.

Trudno nam sobie wyobrazić, by pomimo trudnej historii pomiędzy naszymi narodami w polskim kabarecie z taką intensywnością, monotematycznością i chamstwem przekraczano tak dalece granice przyzwoitości sprowadzając naród niemiecki do z kolei jemu przypisywanych stereotypów. Zapewne Niemcy nie byliby zachwyceni, gdyby na identycznej zasadzie czyniono satyrę na Niemców ludobójców, antysemitów i dajmy na to prekursorów inhalacji gazowych . To ostatnie sformułowanie (pseudosatyryczne, ale na poziomie Wojciecha Oleszczyka) nie było grzeczne, ale miało służyć jedynie egzemplifikacji na konkretnym przykładzie poziomu humoru prezentowanego przez prywatne stacje niemieckiej telewizji.

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy domaga się pociągnięcia do odpowiedzialności emitentów tego antypolskiego programu.

Ks. dr Bolesław Karcz Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Red. Anna Pietraszek Wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Red. Anna Wiejak Prezes Oddziału Polonijnego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Red. Robert Wyrostkiewicz Prezes Oddziału Warszawskiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Red. Waldemar Maszewski Członek Oddziału Polonijnego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarz (Niemcy – Hamburg)

(Oświadczenie zostało wysłane do kanclerz Angeli Merkel oraz niemieckich instytucji rządowych zajmujących się mediami)

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36431 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]