Amerykanie przejawiają coraz większą wrogość “wobec prawa do aborcji”

Aktualizacja: 2011-04-15 10:18 pm

Coraz więcej stanów zakazuje aborcji w ramach antyaborcyjnej wolnoamerykanki – ubolewa Elizabeth Nash, rzeczniczka Guttmacher Institute, wspierającego „prawo do aborcji”. W zamieszczonym na stronach instytutu raporcie czytamy, że w całych Stanach Zjednoczonych wśród rządzących polityków zaobserwowano większą niż dotąd „wrogość” wobec prawa do aborcji – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Instytut zajmuje się tymi sprawami prawie 12 lat, tak więc ma pewne historyczne wyczucie. Ten rok jest inny niż wszystkie – mówiła Nash w telewizji CNN.

56 procent z ponad 916 projektów ustaw dotyczących zdrowia seksualnego i rozrodczości zgłoszonych w tym roku w 49 stanowych parlamentach zawierało zapisy antyaborcyjne – wynika z opublikowanego raportu. W 2010 roku było to 38 procent. Raport zwraca też uwagę, że do końca marca w siedmiu amerykańskich stanach uchwalono 15 nowych ustaw ograniczających prawo do aborcji – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Wprowadzone kilka tygodni temu w Dakocie Południowej przepisy przewidują, że kobieta, która chce uśmiercić swoje nienarodzone dziecko, po wykonaniu wszelkich badań musi odczekać przed „zabiegiem” jeszcze 72 godziny. Przed dokonaniem aborcji musi się też zgłosić do specjalnego ośrodka, którego pracownik spróbuje ją przekonać do donoszenia ciąży. Lekarz musi zaproponować przyszłej matce badanie ultrasonograficzne, na którym będzie mogła zobaczyć swoje dziecko.

W stanie Utah uaktualniono przepisy dotyczące „klauzuli sumienia”, dzięki czemu każdy pracownik szpitala może odmówić udziału w aborcji.

We wtorek w Kansas weszło w życie prawo dotyczące „bólu płodu”. Zabrania ono – wzorem Nebraski – aborcji po 21. tygodniu, opierając się na założeniu, że wtedy płód może odczuwać ból. Gubernator Kansas podpisał też ustawę, wymagającą od dziewcząt, które nie ukończyły jeszcze 17. roku życia, zgody na aborcję od obojga rodziców. Wcześniej lekarz musiał tylko powiadomić rodziców o „zabiegu” – informuje „Rzeczpospolita”. – Te przepisy są odzwierciedleniem kultury życia, którą popierają mieszkańcy Kansas – podkreślał republikański gubernator Sam Brownback.

Również we wtorek gubernator Arizony Jan Brewer podpisała ustawę zakazującą m.in. finansowania z publicznych pieniędzy szkoleń z zakresu aborcji na uniwersytetach i w szpitalach.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36420 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]