Bartłomiej I za poszerzeniem UE, niewiele o problemach chrześcijan w Turcji

Aktualizacja: 2011-04-15 10:19 pm

Na Europie wciąż jeszcze ciążą konsekwencje schizmy z 1054 r., podziału Europy na Wschód i Zachód – uważa prawosławny patriarcha Konstantynopola. Bartłomiej I składa wizytę we Francji, gdzie wzywa do poszerzenia granic Unii Europejskiej o kraje basenu Morza Śródziemnego. W szczególności ubiega się o integrację Turcji. Nie można wyłączyć jakiegoś kraju z rodziny europejskiej ze względu na religię jego mieszkańców – podkreśla honorowy zwierzchnik prawosławia. Apeluje on do Europy o poszerzenie fundamentów swej tożsamości, aby było w niej miejsce również dla muzułmanów.

Francuski dziennik La Croix, który relacjonuje wizytę patriarchy w Paryżu, nie ograniczył się jedynie do przedstawienia apelu Bartłomieja I. W innym artykule szczegółowo opisał dyskryminacje, których w Turcji doświadczają chrześcijanie, w tym sam Patriarchat Ekumeniczny. Przypomina, że pomimo obietnic, wciąż nie otwarto jedynego prawosławnego seminarium duchownego, zamkniętego przez państwo w 1971 r. Dąży się natomiast do likwidacji ostatniego czynnego w Turcji monasteru św. Gabriela Archanioła. Cytowani przez La Croix tureccy chrześcijanie twierdzą, że są tam obywatelami drugiej kategorii. Łatwo z nimi walczyć, ponieważ większość Kościołów nie ma osobowości prawnej. Na co dzień są świadkami, jak dąży się tam do wymazania wszelkich śladów chrześcijaństwa.

kb/ rv, la croix

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36417 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]