Stany Zjednoczone: Nowe ustawy przeciwko posiadaniu broni; do 2011 roku zakaz posiadania nienumerowanej amunicji

Aktualizacja: 2008-11-28 11:31 am

Lobby usiłujące pozbawić obywateli Stanów Zjednoczonych konstytucyjnego prawa do posiadania broni, sponsoruje ustawy mające w wyraźny sposób ograniczyć to prawo.

Ustawy, wprowadzane naraz aż w 18 stanach USA (Alabama, Arizona, Kalifornia, Connecticut, Hawaii, Illinois, Indiana, Kentucky, Maryland, Missisippi, Missouri, New Jersey, Nowy Jork, Pennsylvania, Rhode Island, Południowa Karolina, Tennessee i stan Waszyngton), znajdują się już w legislaturach stanowych i czekają na sposobny moment na ich rozpatrzenie.

Ustawy przewidują wprowadzenie czterech zasadniczych zmian:

1. Przewidują, że każda sztuka amunicji będzie musiała posiadać wybity numer i kod producenta, a sprzedaż każdej sztuki będzie wprowadzana do specjalnej bazy danych, co umożliwi natychmiastowy dostęp do informacji kto, ile, gdzie i jaki rodzaj amunicji zakupił.

2. Począwszy od 30 czerwca 2009 roku nikt nie będzie mógł oferować do sprzedaży nienumerowanej amunicji.

3. Począwszy od 1 lipca 2011 roku każda sztuka nienumerowanej amunicji znajdująca się w prywatnym posiadaniu, będzie musiała być zniszczona lub przekazana władzom.

4. Aby utrudnić sprzedaż i zmniejszyć ją, wprowadza się dodatkowy podatek w wysokości 0.05 centa od sztuki, co zwiększy cenę jednego opakowania amunicji nawet o kilka dolarów.

Prawo do posiadania broni jest chronione przez Konstytucję i uznanawne jest w Stanach Zjednoczonych za atrybut wolności. Pomimo propagandy lobby przeciwko posiadaniu broni, nie stanowi ono zagrożenia społecznego, lecz powiększa zakres bezpieczeństwa obywatela mogącego skutecznie bronić się przez zuchwałymi napadami kryminalistów, którzy – pomimo całej regulacji i biurokracji – pozyskują broń w sposób nielegalny.


Na podstawie: CFP


Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=3634 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]