Pogromcy Mitów czyli smoleńska brzoza

Telewizja Discovery emituje program, w którym kilkoro zwariowanych Amerykanów próbuje zweryfikować wszystkie „urban legends”, takie jak np. zdolność złapania strzały przez ninję, użycie płata sklejki jako spadochronu podczas nagłego upadku z budynku czy możliwość podpalenia rzymskich galer przez Archimedesa podczas oblężenia Syrakuz.

Trzeba przyznać autorom programu, że pomimo ewidentnie niszczycielskich zamiarów (i zamiłowania do wybuchów tudzież broni palnej) starają się oni, by ich dziwaczne eksperymenty prowadzone były z zastosowaniem metody naukowej i dawały w miarę możliwości jak najbardziej obiektywne wyniki.

Kilka razy miałem okazję oglądać jak Pogromcy Mitów próbowali rozszczepić różne obiekty. A to samochód o pług śnieżny (nie udało się, potrzebny był do tego rakietowo napędzany „pług”, czy właściwie ostrze, prowadzone po specjalnej szynie), a to motorówkę o palik cumowniczy (również nie osiągali zbyt obiecujących rezultatów).

Za każdym razem, gdy oglądałem te próby natrętnie chodziła mi po głowie myśl: użyjcie brzozy! I to nie zwykłej brzozy, ale porządnej, prawdziwej (rzekłoby się „moguczej i nastojaszczej”) sowieckiej brzozy. To musi być dopiero drewno! Twardsze niż heban czy drzewo żelazne!

W końcu 40 cm sowiecka brzoza (nieznany jeszcze nauce gatunek, który możemy określić jako Betula sovieticus) przecięła duraluminiowe skrzydło bez większych problemów!

Dlatego uważam, że należy ten fenomen zgłosić Pogromcom Mitów. Niech przetestują zdolność sowieckiej brzozy do cięcia różnych materiałów. Wcale nie zdziwię się jeśli przetnią nią jumbo-jeta wzdłuż, lub za jej pomocą pozbawią czołg Abrams wieżyczki.

Co Państwo sądzicie na ten temat? Zgłaszamy sowiecką brzozę Pogromcom?

Elear

Za: Katastrofa smoleńska (12.04.2011) | http://lubczasopismo.salon24.pl/katastrofa/post/297095,pogromcy-mitow-czyli-smolenska-brzoza

Skip to content