Kanada: odznaczenie pośmiertnie dla gen. Gągora

Tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej szef Sztabu Generalnego generał Franciszek Gągor, został pośmiertnie odznaczony kanadyjskim Wojskowym Krzyżem Zasługi, przyznanym za pracę w NATO i wkład w dwustronną współpracę wojskową.

Odznaczenie, nadane w imieniu królowej Elżbiety II przez gubernatora Kanady w październiku ub. r., szef Sztabu Obrony Kanady gen. Walter J. Natynczyk wręczył w środę w Warszawie wdowie po generale, Lucynie Gągor.

Generał Franciszek Gągor był wspaniałym dowódcą, jako szef Sztabu Generalnego od lutego 2006 do swojej tragicznej śmierci. Jego zaangażowanie na rzecz wzmocnienia wspólnej obrony NATO przyniosło mu wielki szacunek jako członkowi Komitetu Wojskowego sojuszu. Wspierał współpracę między Kanadą i Polską z korzyścią dla sił zbrojnych obu krajów. Zwłaszcza jego wsparcie dla dwustronnej współpracy w Afganistanie przyczyniły się do sukcesu kanadyjskiej misji” – przedstawił motywy przyznania odznaczenia mjr Robert Ritchie.

Gen. Franciszek Gągor zginął 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku w katastrofie prezydenckiego Tu-154 z delegacją na uroczystości katyńskie. Był pierwszym Polakiem, który dowodził misją ONZ na Bliskim Wschodzie.

Za: niezalezna.pl (2011-04-13) | http://niezalezna.pl/9108-kanada-odznaczenie-posmiertnie-dla-gen-gagora

Skip to content