Aktualizacja strony została wstrzymana

Wybrzeże Kości Słoniowej: ponad tysiąc chrześcijan zamordowanych przez muzułmanów

Ponad tysiąc chrześcijan zostało zamordowanych w ciągu zaledwie jednego dnia w Duekou, w ogarniętym wojną domową Wybrzeżu Kości Słoniowej. Odpowiedzialnością za masakrę przedstawiciele misji katolickiej obarczają muzułmanów.

Ofiary są po obu zwaśnionych stronach zarówno wśród zwolenników dotychczasowego przywódcy państwa Laurenta Gbagbo – który kontroluje instytucje rządowe i nie chce ustąpić ze stanowiska – jak i wśród zwolenników prezydenta-elekta, Allasane Ouattara, popieranego przez państwa zachodnie. 

Pierwsze doniesienia medialne sugerowały, że zginęło ponad 800 osób, głównie z plemienia Guere, wspierającego dawnego prezydenta. Później jednak naliczono ponad tysiąc ciał. Wszyscy zostali zamordowani w Duekou, 300 km na zachód od Abidżany w kierunku granicy z Liberią. 

Napastnicy to żołnierze Burkina Faso, wywodzący się spośród imigrantów muzułmańskich, wierni Ouattarze. 

Caritas poinformował o ponad 1000 osób zamordowanych w Duekou. Pracownicy  Caritasu obeszli okolicę, wypełnioną ciałami ludzi, którzy zostali rozstrzelani lub zmasakrowani maczetami.

Blogger Chonak zastanawia się, dlaczego media głównego nurtu (np. BBC) nie mówiły nic na temat sprawców masakry. Jego zdaniem, nagłaśniane są przypadki łamania prawa przez obecnego prezydenta Gbagbo, natomiast milczy się na temat tego, co robi prezydent-elekt Ouattara, który według ONZ wygrał wybory (otrzymał 54 procentowe poparcie).

Tysiące ludzi opuściło swoje domy, aby uniknąć walki. Około 40 tys. zwolenników byłego prezydenta szukało schronienia w pobliskiej misji salezjańskiej. Kapłani, którzy pracują w Duekou żalą się, że kończy im się żywność, czysta woda i środki medyczne niezbędne do leczenia tych, którzy przybyli z ranami postrzałowymi. 

Ofiary masakry to najprawdopodobniej osoby, które nie zdążyły dotrzeć do misji. Zostały zamordowane, mimo, że 200 żołnierzy ONZ patrolowało ten obszar, mając za zadanie ochraniać ludność cywilną i misję.

Źródło: wordpress.com, AS

Za: PiotrSkarga.pl (2011-04-11) | http://www.piotrskarga.pl/ps,7009,2,0,1,I,informacje.html