Wysoka dzietność Polek na Wyspach Brytyjskich

Aktualizacja: 2011-04-11 2:07 pm

Polki żyjące w Wielkiej Brytanii są bardziej skłonne do rodzenia dzieci niż Brytyjki. Co więcej, nasze rodaczki, które wyemigrowały na Wyspy, charakteryzują się większą dzietnością niż ich rówieśniczki mieszkające w Polsce.

Lepszy system ubezpieczeń zdrowotnych oraz korzystniejsze świadczenia socjalne i rodzinne zostały wskazane jako podstawowe przyczyny łatwiejszej decyzji o macierzyństwie.

Socjologowie twierdzą, że zachowania prokreacyjne Polek rozwiewają mit o emigracji jako krótkotrwałym wyjeździe za pracą. Rodzenie dzieci świadczy o tym, że ludzie chcą tu zapuścić korzenie.

Dane statystyczne pokazały, że w 2009 r. Polki mieszkające w Anglii i Walii urodziły ok. 18 tys. dzieci, co dało im drugie – po Pakistankach – miejsce w rankingu dzietności. Kolejne 2 tys. dzieci polskiego pochodzenia urodziło się w Szkocji.

Dla polskiej matki perspektywa urodzenia dziecka w Wielkiej Brytanii jest bardzo atrakcyjna. Macierzyństwo na emigracji ma tylko jedną poważną wadę: brak wsparcia dziadków i pozostałych członków rodziny. Jak twierdzą młode mamy, wszystko inne jest znacznie lepsze.

Według najnowszych ustaleń, w Wielkiej Brytanii mieszka obecnie ponad 130 tys. polskich dzieci w wieku do 14 lat.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI-Polska na podstawie „Daily Mail” – 11.03.2011 r. via SPUC – 15.04.2011 r.]

Za: HLI-Polska -- [Org. tytuł: « HLI News : Wysoka dzietnośÄ‡ Polek na Wyspach Brytyjskich»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36053 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]