Islandczycy odmówili płacenia za długi

Aktualizacja: 2011-04-10 9:05 pm

W kraje gejzerów nikt nie tryska optymizmem. Mimo że w 2008 roku kraj przed bankructwem uratowały pożyczki innych państw, Islandczycy nie chcą oddać pieniędzy.

W zakończonym wczoraj referendum na Islandii zwyciężyli przeciwnicy spłacenia przez kraj długu wobec Wielkiej Brytanii i Holandii.

Dług w wysokości ponad 4 mld euro powstał przed trzema laty po krachu islandzkiego systemu bankowego. Upadający internetowy bank nie mógł zwrócić 340 tysiącom Brytyjczyków i Holendrów ich wkładów oszczędnościowych. Uczyniły to więc wobec swych obywateli rządy Wielkiej Brytanii i Holandii, a rząd islandzki zobowiązał się do przyszłego pokrycia tych sum. Wywołało to protesty Islandczyków przeciwko regulowaniu z pieniędzy podatników długów prywatnych firm.

Po przeliczeniu 70 procent głosów okazało się, że 57 procent uczestników referendum nie godzi się na takie rozwiązanie, natomiast akceptuje je niecałe 43 procenty.

W tej sytuacji premier kraju Johanna Sigurdardiottir oświadczyła, że Islandię czekają duże kłopoty ekonomiczne, a minister finansów Steingrimur Sigfusson stwierdził, ze trzeba się przygotować na trudne rokowania z Brytyjczykami i Holendrami oraz na burzliwą reakcję międzynarodowych mediów. Islandzcy obserwatorzy ostrzegają, że odmowa zwrotu długu może kosztować kraj dużo więcej niż jego spłata.

IAR/tk

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36029 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]