Niemcy apelują: Wpisujcie narodowość niemiecką!

Rada Niemców Górnośląskich apeluje: wpisujcie narodowość niemiecką! „Opcja niemiecka” istnieje w regionie w „naturalnej i niezakamuflowanej” formie.

Rada Niemców Górnośląskich zaapelowała w czwartek do mieszkających w regionie Niemców, by w spisie powszechnym deklarowali narodowość niemiecką. Oświadczyła też, że „opcja niemiecka” istnieje w regionie w „naturalnej i niezakamuflowanej” formie.

W ten sposób skupieni w istniejącej od 8,5 roku Radzie przedstawiciele niemieckich organizacji mniejszościowych odnieśli się do niedawnych publikacji utożsamiających „śląskość” z „zakamuflowaną opcją niemiecką”.

W przyjętym w czwartek w Katowicach apelu do Niemców Górnośląskich członkowie Rady napisali m.in., że deklaracja narodowości jest jednocześnie deklaracją przynależności do historii i dziedzictwa narodowego; podkreślili dumę z niemieckiego dziedzictwa i jego wkładu w światową kulturę.

„Nie musisz znać języka niemieckiego, by być Niemcem (…), bo narodowość to cecha dziedziczna. Pamiętaj, kim byli Twoi przodkowie i Twoi rodzice. Weź to pod uwagę, zadeklaruj odważnie swoją narodowość zgodnie z Twoim odczuciem” – napisała w apelu Rada.

Nawiązując do wypowiedzi o „zakamuflowanej opcji niemieckiej” działacze mniejszości ocenili, że taka „opcja” istnieje na Górnym Śląsku „w formie naturalnej i niezakamuflowanej i prezentowana jest oficjalnie od 20 lat przez Mniejszość Niemiecką”.

Według Rady jedną z najważniejszych cech mniejszości jest lojalność wobec kraju, w którym żyją jej członkowie. „Zasada lojalności Mniejszości Niemieckiej na Górnym Śląsku sięga swoją tradycją do okresu, kiedy część Górnego Śląska po powstaniach i plebiscycie weszła w skład państwa polskiego” – głosi stanowisko Rady.

Mniejszość także – jak wskazali jej członkowie – działa na rzecz pielęgnowania tradycji kultury i języka niemieckiego oraz na rzecz rozwoju regionu, szczególnie w zakresie pomocy społecznej – w sferze ochrony i pomocy osobom bezdomnym i wykluczonym społecznie. Jeden z liderów mniejszości na Górnym Śląsku, Dietmar Brehmer, jest jednocześnie założycielem i szefem Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego, pomagającego bezdomnym i ubogim.

Działacze organizacji mniejszościowych szacują, że Mniejszość Niemiecka na Górnym Śląsku liczy ok. 100 tys. osób. Istniejąca od 2002 r. Rada Niemców Górnośląskich skupia Niemiecką Wspólnotę „Pojednanie i Przyszłość” oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Woj. Śląskiego. Obradom Rady przewodniczy 82-letni ks. Konrad Wersch, duszpasterz Mniejszości Niemieckiej na Śląsku.

Warto działać na rzecz swoich „Ziomali”, będą o tym pamiętać przy urnach wyborczych i istotnych decyzjach politycznych, dotyczących choćby przynależności państwowej.

(interia.pl/AJa)

Niemcy apelują: Wpisujcie narodowość niemiecką!

Za: Aspekt Polski | http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4228&Itemid=1

Skip to content