Irlandia: pierwsze związki homoseksualne zalegalizowane

Dwie pary homoseksualne zawarły w Irlandii oficjalne związki partnerskie, stając się pierwszymi parami osób tej samej płci, które przeszły normalną procedurę rejestracji – donosi internetowy serwis dziennika „Rzeczpospolita”. Wcześniej z przyspieszonej procedury skorzystało sześć par. Z początkiem roku weszła w życie w tym kraju ustawa, która uznaje formalnie związki partnerskie między osobami tej samej płci.

Ustawa ta rozciąga prawa przysługujące małżeństwom na tzw. cywilne związki partnerskie rejestrowane przez homoseksualistów w urzędach stanu cywilnego. Związki homoseksualne mają taki same prawa w zakresie spraw majątkowych, dostępu do świadczeń socjalnych, dziedziczenia, alimentów, emerytur i podatków. Procedura rozwodowa jest również  taka sama, jak w przypadku małżeństw.

Jak pisze „The Irish Times”, zawarte we wtorek związki partnerskie między osobami tej samej płci poprzedziło w Irlandii już sześć związków zarejestrowanych w skróconym terminie. Pary te prosiły o nienagłaśnianie ceremonii rejestracji ich związku.

W Irlandii Północnej związki partnerskie zostały dopuszczone w grudniu 2005 roku – przypomina serwis rp.pl. W środę ustawa o związkach partnerskich umożliwiająca rejestrowanie ich przez pary tej samej płci weszła w życie także na Wyspie Man – samorządnym terytorium zależnym Wielkiej Brytanii na Morzu Irlandzkim, pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią.

Źródło: rp.pl

Komentarz PiotrSkarga.pl:Pytanie: ciekawe kiedy w Irlandii pojawią się oficjalnie tzw. małżeństwa homoseksualne z prawem do adopcji dzieci oraz represje prawne wobec krytyków homoseksualizmu?

Za: PiotrSkarga.pl (2011-04-07) | http://www.piotrskarga.pl/ps,6986,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content