Irlandia: pierwsze związki homoseksualne zalegalizowane

Aktualizacja: 2011-04-7 11:05 am

Dwie pary homoseksualne zawarły w Irlandii oficjalne związki partnerskie, stając się pierwszymi parami osób tej samej płci, które przeszły normalną procedurę rejestracji – donosi internetowy serwis dziennika „Rzeczpospolita”. Wcześniej z przyspieszonej procedury skorzystało sześć par. Z początkiem roku weszła w życie w tym kraju ustawa, która uznaje formalnie związki partnerskie między osobami tej samej płci.

Ustawa ta rozciąga prawa przysługujące małżeństwom na tzw. cywilne związki partnerskie rejestrowane przez homoseksualistów w urzędach stanu cywilnego. Związki homoseksualne mają taki same prawa w zakresie spraw majątkowych, dostępu do świadczeń socjalnych, dziedziczenia, alimentów, emerytur i podatków. Procedura rozwodowa jest również  taka sama, jak w przypadku małżeństw.

Jak pisze “The Irish Times”, zawarte we wtorek związki partnerskie między osobami tej samej płci poprzedziło w Irlandii już sześć związków zarejestrowanych w skróconym terminie. Pary te prosiły o nienagłaśnianie ceremonii rejestracji ich związku.

W Irlandii Północnej związki partnerskie zostały dopuszczone w grudniu 2005 roku – przypomina serwis rp.pl. W środę ustawa o związkach partnerskich umożliwiająca rejestrowanie ich przez pary tej samej płci weszła w życie także na Wyspie Man – samorządnym terytorium zależnym Wielkiej Brytanii na Morzu Irlandzkim, pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią.

Źródło: rp.pl

Komentarz PiotrSkarga.pl:Pytanie: ciekawe kiedy w Irlandii pojawią się oficjalnie tzw. małżeństwa homoseksualne z prawem do adopcji dzieci oraz represje prawne wobec krytyków homoseksualizmu?

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=35893 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]