Aktualizacja strony została wstrzymana

Rada Etyki Mediów eliminuje głos środowisk katolickich

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wystąpiło z Konferencji Mediów Polskich – organizacji skupiającej część największych nadawców oraz organizacji dziennikarskich. Powodem był wybór Rady Etyki Mediów VI kadencji, którego dokonano bez udziału KSD.

W przekazanym PAP oświadczeniu Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oświadczył, że odbieranie mu głosu przez Konferencję Mediów Polskich, której KSD było współzałożycielem uważa za „eliminację głosu środowisk katolickich”.

– Nikt z Konferencji Mediów Polskich nie poinformował Zarządu KSD o terminie wyborów. W trakcie działalności Rady Etyki Mediów Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy jako współzałożyciel Konferencji Mediów Polskich i jeden z podmiotów-sygnatariuszy Karty Etyki Mediów zawsze delegowało do Rady jednego ze swoich członków oraz brało udział w wyborze jego składu. Prawo to mieliśmy zagwarantowane w statucie KMP – oświadczyło KSD.

O wyborze nowej Rady Etyki Mediów poinformowała w środę PAP prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska. Do środy to SDP przewodziło bowiem Konferencji Mediów Polskich. Wraz z wyborem nowej REM rotacyjne przewodnictwo w Konferencji przejęła TVP.

W czwartek Mokrosińska zapewniła PAP, że KSD zostało poinformowane o wyborze nowej REM, tak samo jak wszyscy pozostali członkowie Konferencji.

– Informacja i zaproszenie zostały rozesłane mailem do wszystkich członków Konferencji. Jeśli KSD nie odebrało korespondencji, to na pewno nie z takiego powodu, że nie została ona wysłana. Członkostwo w KMP nie jest obowiązkowe, każdy ma prawo wystąpić, szkoda tylko, że dowiadujemy się o tym z mediów, bo nas o rezygnacji z członkostwa KSD nie poinformowało – zapewniła prezes SDP.

W składzie VI kadencji REM zasiedli: Ludwik Arendt, Magdalena Bajer, Ryszard Bańkowicz, Maciej Iłowiecki, Helena Kowalik-Ciemińska, Marek Łochwicki, Barbara Markowska-Wójcik, Nina Nowakowska, Marek Nowicki, Anna Pawłowska, Stanisław Pieniak, Irena Piłatowska-Mądry i Marta Pionkowska.

O tym, kto zostanie nowym przewodniczący REM, Rada zdecyduje na pierwszym, inauguracyjnym posiedzeniu. Jego terminu jeszcze nie ustalono.

Członków REM wybierają na zasadzie konsensusu przedstawiciele Konferencji Mediów Polskich, która skupia część polskich mediów i środowisk dziennikarskich, m.in. TVP, Polsat, KAI, PAP, Polskie Radio, TV4, SDP, SDRP, KIPA, a do dziś także KSD. W środę Mokrosińska informowała PAP, że niewykluczone jest, iż w najbliższym czasie do Konferencji dołączą nowi członkowie.

Za: niezalezna.pl (2011-04-07) | http://niezalezna.pl/8705-skandal-wokol-rady-etyki-mediow | Skandal wokół Rady Etyki Mediów

Skip to content