Konsultantka brytyjskiej narodowej służby zdrowia: Dzieci do 23 tygodnia życia nie należy reanimować

Aktualizacja: 2011-04-4 8:51 pm

Główna konsultantka brytyjskiego National Health Service (NHS) stwierdziła, że dzieci urodzone przed 23. tygodniem życia płodowego nie powinny być reanimowane. Dr Daphne Austin uważa, że koszty intensywnej opieki medycznej nad najmłodszymi wcześniakami są zbyt wysokie i niepotrzebnie obciążają budżet NHS.

Dotychczasowe wytyczne NHS zalecały, aby lekarze rutynowo podejmowali reanimowanie oraz intensywną terapię dzieci urodzonych między 22. i 25. tygodniem życia. Ale urzędnicy NHS – instytucji finansującej świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonym – uważają, że duża umieralność wcześniaków i wysokie koszty ich reanimowania powinny skłonić lekarzy do odstąpienia od powszechnej zasady ratowania dzieci urodzonych przed 23. tygodniem ciąży.

Zwolennicy pozostawiania wcześniaków na pewną śmierć wysuwają następujące argumenty. Po pierwsze, w Anglii, Szkocji i Walii aborcja jest dozwolona do 24.tygodnia ciąży włącznie, życie tak małego dziecka nie ma wielkiej wartości. Po drugie, najmłodsze wcześniaki są na tyle słabe, że często umierają. Z tych, które przeżyją, większość ma poważne problemy ze zdrowiem. Dlatego też dr Austin uważa, że z tych powodów lekarze ratując wcześniaki “czynią więcej szkody niż pożytku”.

Nie wszyscy medycy zgadzają się z tą filozofią. Dr Mike Griffith, kardiolog z University Hospitals w Birmingham, którego jedenastoletnia obecnie córka urodziła się w 23. tygodniu życia płodowego, porównał pomysł swojej koleżanki do eutanazji.

„Odstąpić od ratowania czyjegoś życia, ponieważ jest on niepełnosprawny czy chory, to ideologiczne argumenty na rzecz eutanazji. To jest nie do przyjęcia w naszym społeczeństwie.” Wcześniaki, tak jak córka dr. Griffitha, powinny dostać szansę na życie.

Malutka Molly urodziła się w tak złym stanie, że lekarze spodziewali się śmierci dziecka w ciągu najbliższych kilku godzin. Dzięki szybko podjętemu specjalistycznemu leczeniu, Molly stopniowo nabierała sił. Wprawdzie dziewczynka ma pewne problemy ze zdrowiem, ale żyje i prowadzi bardzo aktywne życie, podobnie jak jej zdrowi rówieśnicy.

„Jej szanse na przeżycie pierwszej doby były nikłe, ale mała przeżyła. Ocala, chociaż jej życie wisiało na włosku” – mówi dr Mike Griffith.
Jednak dr Austin z NHS uważa, że nie warto reanimować i podtrzymywać przy życiu dzieci, takich jak Molly. Chętnie dzieli się swoją opinią na temat procedur ratowania najmłodszych wcześniaków: „Dla mnie podstawowym problemem jest to, że wydajemy bardzo dużo pieniędzy na zabiegi, które przynoszą marginalne korzyści. (…) Wolałbym, aby te pieniądze przeznaczono na leczenie osób, które – na przykład – cierpią na choroby przewlekłe”.

Dr Daphne Austin, kieruje departamentem National Health Service, który doradza w zakresie finansowania świadczeń medycznych i wydatków na leki.

Brytyjska opinia publiczna jest podzielona w sprawie kosztów ratowania życia. BBC 2, drugi kanał telewizji publicznej, wyprodukował film dokumentalny „23-tygodniowe dzieci: Cena życia”.

Współczesna neonatologia, dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami, wadami wrodzonymi oraz prawidłowym rozwojem dzieci w okresie noworodkowym, jest na tyle rozwinięta, że udaje się uratować coraz mniejsze dzieci. Wprawdzie dzieci urodzone w 23. tygodniu życia mają tylko 17 proc. szans na przeżycie, ale udaje się to nawet młodszym.

20 maja 1987 r. w Ottawie (Kanada) urodził się James Elgin Gill. Chłopczyk miał 21 tygodni i 5 dni życia płodowego, ważył zaledwie 624 g. Przeżył. Dorosły już James jest zapalonym graczem rugby, uczy się, otrzymuje dobre oceny i ma wiele ciekawych pomysłów na życie.

27 czerwca 1987r. w Loyola University Medical Center w Maywood (Illinois, USA) urodziła się Madeline Mann. Ciąża jej mamy trwała 26 tygodni, ale dziewczynka ważyła zaledwie 280 g. Przeżyła. Dorosła Madeleine pięknie gra na skrzypcach i jest jedną z najlepszych studentek.

24 października 2006 r. w Miami na Florydzie (USA) urodziła się Amillia Taylor. Dziewczynka miała 21 tygodni i 6 dni życia płodowego, mierzyła niecałe 25 cm i ważyła 283 g. Przeżyła. Jest zdrowym dzieckiem, wkrótce wybiera się do szkoły.

I jeszcze jedno. Wielu sławnych ludzi urodziło się przedwcześnie. Wcześniakami byli m.in. Johannes Kepler, Isaac Newton, Winston Churchill, Anna Pawłowa.

[Tłumaczenie i opracowanie własne na podstawie: „Daily Mail” – 07.04.2011 r. via Christian Institue, SPUC – 07.04.2011 r.]

Za: HLI-Polska -- [Org. tytuł: « HLI News : Cena życia»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=35751 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]