Filipiny: Biskup odmówił katolickiego pochówku znanemu masonowi

Aktualizacja: 2011-04-1 11:55 am

Biskup Florentino Cinenese z diecezji Tarlac (północne Filipiny) odmówił katolickiego pochówku dr. Manuel Yu, z parafii św. Judy, znanemu masonowi, przywołując obowiązujące prawo kościelne.

Biskup Cinenese powiedział, że wydał specjalne polecenie dla wszystkich parafii swojej diecezji aby nie udzielono katolickiego pochówku zmarłemu masonowi.

Nie jest to pierwszy przypadek na Filipinach odmówienia pogrzebu katolickiego masonowi. W zeszłym roku biskup Emilio Marquez z diecezji Lucena odmówił go gubernatorowi prowincji Quezon, Rafaelowi Nantes, który zginął w katastrofie śmigłowca.

Biskupi cytują wprost kościelny kodeks prawa kanonicznego, w którym wyraźnie zakazuje się udzielania pogrzebu masonom, “chyba, że oznaki nawrócenia pojawiły się przed śmiercią”.

“Nie zakazujemy modlitw o pokój jego [gubernatora] duszy” – mówił przed rokiem biskup Marquez. Nie zakazał on również odprawienia żałobnej Mszy św. w intencjach o spokój duszy zmarłego, lecz bez trumny w kościele.

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie UCA News (March 31, 2011)
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=35604 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]