Aktualizacja strony została wstrzymana

Kanadyjski burmistrz wiąże rozwój miasta z napływem muzułmanów

Burmistrz Huntington, podupadającego miasta w prowincji Quebec, Stéphane Gendron, chce zbudować tam meczet i ubojnię halal, żeby przyciągnąć muzułmanów, których na razie w mieście nie ma.

Poparcie w 2003 roku przyniósł mu slogan: „Przywróćmy miasto do życia”. Mimo zamykania zakładów włókienniczych i zmniejszania się populacji miasta (2600 mieszkańców), burmistrz ma nowe pomysły. Rada miasta uchwaliła rozporządzenie oferujące roczne zwolnienie od podatku dla ludzi, którzy urodzili się poza granicami Quebec, a przeprowadzili do Huntington. Burmistrz wybiera się do Montrealu, by po piątkowych modlitwach w meczecie zwrócić się do zgromadzenia i przedstawić mu uroki swego miasta. Wiosną planuje wycieczkę autokarem dla muzułmanów zamieszkujących Montreal, którzy mogą wyrazić zainteresowanie zmianą miejsca zamieszkania.

Quebec jest największym skupiskiem imigrantów, w przeważającej części pochodzących z muzułmańskiej Afryki Północnej. Quebec preferuje takie kraje jak Algieria i Maroko, za względu na używany tam język francuski. Badania naukowców z Uniwersytetu z Sherbrooke z 2009 roku wskazują na to, że stopa bezrobocia wśród imigrantów z  tych dwóch krajów była co najmniej dwukrotnie większa niż średnia prowincji. Wśród emigrantów, którzy przebywali w Quebecu poniżej pięciu lat, wskaźnik bezrobocia był ponad czterokrotnie wyższy niż średnia prowincji.(p)

Oprac. Jagoda Gwizd na podstawie NationalPost


Za: EuroIslam | http://www.euroislam.pl/index.php/2011/03/kanadyjski-burmistrz-wiaze-rozwoj-miasta-z-naplywem-muzulmanow/

Skip to content