Kiedy Wałęsa przeprosi siebie? – Stanisław Źaryn

Nie może być tak, żeby Lech Wałęsa wciąż był bezpodstawnie pomawiany o współpracę z SB. Przez nikogo. Z rozbawieniem czekam więc na nowy proces, Wałęsa-Wałęsa – pisze Stanisław Źaryn.

Krzysztof Wyszkowski musi przeprosić Lecha Wałęsę za nazwanie go tajnym i płatnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa w latach 70. Sąd uznał, że były związkowiec nie przedstawił wystarczających dowodów, aby zarzucić Wałęsie agenturalną przeszłość. – Dozwolona publiczna krytyka nie może naruszać godności i dobrego imienia osób, chyba, że oparta jest na prawdziwych zarzutach i podjęta w celu ochrony uzasadnionego interesu społecznego – powiedział sędzia Roman Kowalkowski.

Były prezydent Lech Wałęsa odnosząc się do wyroku przyznał, że spodziewał się takiego rozstrzygnięcia. – Ja wiedziałem, że inny wyrok nie zapadnie. Sprawa była czysta od początku do końca, to było pomówienie. (…) Ja wiedziałem, że mam czystą kartę – stwierdził Wałęsa.

Gdy Lech Wałęsa otrzymał w 2005 roku status pokrzywdzonego od IPN zapowiedział, że będzie się sądził z każdym, kto oskarży go o współpracę z SB. Obecnie, na fali wygranej sprawy z Wyszkowskim, z rozbawieniem czekam na nowy proces. Proces Wałęsa-Wałęsa. Czy były prezydent zdecyduje się wystąpić przeciwko podłym oszczerstwom, które pod jego adresem padły 24 lutego w audycji Moniki Olejnik w TVN24? Przecież tam Lech Wałęsa powiedział, że Lech Wałęsa podpisał zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa! – W tamtym czasie wszyscy podpisywali i ja też podpisałem. Podpisałem nie z myślą, że kiedykolwiek przejdę na tamtą stronę, że zdradzę, tylko z myślą „jak was ograć”, „już ja wiem, gdzie jest błąd” – mówił.

Pytany o to, czy Lech Wałęsa donosił na kolegów i brał pieniądze, gość TVN24 odpowiedział w sposób bardzo wymijający. Przyznał, że to on „był przywódcą”, więc donosiłby w ten sposób na siebie. – Podjąłem decyzję, że więcej zrobię tak właśnie postępując. Gdybym miał powtórzyć moje życie powtórzyłbym je dokładnie tak, jak robiłem. Nawet z tymi kontaktami z bezpieką, dlatego że tylko tak można było ich ograć – mówił Wałęsa, pogłębiając jeszcze wątpliwości dotyczące przeszłości byłego prezydenta.

Liczę na to, że skandaliczne wypowiedzi z audycji Moniki Olejnik doczekają się równie sprawiedliwej oceny, co słowa Wyszkowskiego. Nie może tak być, żeby Lech Wałęsa wciąż był bezpodstawnie pomawiany o współpracę z SB. Przez nikogo. Przecież audycja była atakiem na dobre imię byłego przywódcy „Solidarności”, niszczyła jego godność i dokonania. Liczę, że adwokaci byłego prezydenta już szykują pisma procesowe, które w najbliższych dniach trafią do Lecha Wałęsy.

Czy Lech Wałęsa ma dowody na swoje słowa? Czy przedstawi w sądzie wiarygodny dowód na poparcie tezy, że Lech Wałęsa podpisał zobowiązanie do współpracy? Czy przekona sąd, że Lech Wałęsa współpracował z SB? Wątpię. Były prezydent będzie chyba musiał przeprosić za swoje słowa.

Stanisław Źaryn

KOMENTARZ BIBUŁY: Warto celem zarchiwizownia pewnych postaw wobec donosicielstwa, obrzydliwych wyborów w państwie policyjnym PRL-u, oraz oczywistego wspierania systemu komunistycznego, przywołać reakcję prof. Adama Wielomskiego, prowadzącego portal konserwatyzm.pl, który na wieść o wyroku sądowym, pisze:

Trudno mi zrozumieć Wyszkowskiego. Skoro Wałęsa już „oczyścił” teczkę TW „Bolek” i ma orzeczenie sądu lustracyjnego o swojej niewinności, to wyrok sądu mógł być tylko jeden. W związku z tym wysuwanie kolejnych oskarżeń i procesowanie się jest z góry skazane na niepowodzenie, a drogo kosztuje. Swoje można myśleć, ale po co mówić coś, o czym wiadomo, że się za to odpowie? A tak swoją drogą: kogo w ogóle obchodzi czy 45 lat temu Lech Wałęsa był agentem SB? Jakie to ma dziś znaczenie? [aw] link

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/zaryn_kiedy_walesa_przeprosi_siebie | Å»aryn: Kiedy Wałęsa przeprosi siebie?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content