Topienie marzanny Gro$$a we Wrocławiu

Aktualizacja: 2011-03-23 3:55 pm

Tegoroczny I dzień wiosny stał się dla wrocławskiej braci studenckiej okazją do tego, by urządzić w centrum miasta, na Wyspie Słodowej, masowe grillowanie. Liczbę osób przewijających się przez wyspę w ciągu całego dnia liczyć można było w tysiącach. W takiej scenerii dolnośląscy Wszechpolacy, wspierani przez działaczy ONRu, postanowili zorganizować topienie marzanny z wizerunkiem J.T. Grossa.

Akcja rozpoczęła się po zapadnięciu zmroku, ok. godziny 20tej. Przybyło na nią kilkudziesięciu narodowców i media – TVN i Gazeta Wyborcza. Pokaźnych rozmiarów kukła z wizerunkiem Grossa powędrowała w tłum w centralnym miejscu wyspy, skąd rozpoczął się wymarsz korowodu. W ruch poszły ulotki wyjaśniające stanowisko narodowców wobec uprawianej przez autora „Złotych żniw” antypolskiej publicystyki i megafon, przez który organizatorzy zapowiadali happening palenia i topienia kukły.

Przemarsz z miejsca skupił na sobie uwagę setek osób. Nie wszyscy spośród obecnych na wyspie kojarzyli dokładnie o co chodzi; wiele osób prosiło o ulotki i podchodziło do maszerujących narodowców, prosząc o wyjaśnienie. Wszyscy, którzy orientowali się w meritum akcji, głośno wyrażali swoje poparcie, wznosząc jednocześnie okrzyki mocno nieprzychylne wobec J.T. Grossa. Oprócz krytyki paszkwilanta, wzywano również do bojkotu wydawnictwa „Znak”. Co najmniej kilkadziesiąt osób przyłączyło się do pochodu, który okrążył Wyspę Słodową.

Jeszcze więcej studentów zgromadziło się nad Odrą, w miejscu, gdzie marzanna „Gro$$ówka” została podpalona i wrzucona do wody. Tłum reagował bardzo żywo, krzycząc m.in. „Precz z Grossem!” i „Precz z kłamstwami”. Zatopienie kukły odbyło się przy głośnym aplauzie zgromadzonych. Wszyscy uczestnicy uznali akcję za duży sukces, a przy tym – za świetną zabawę. Co ciekawe, happening został dosyć rzetelnie (oprócz fragmentu, w którym mowa o niewielkim odzewie studentów) zrelacjonowany przez miejscową Gazetę Wyborczą, czego nie da się powiedzieć o relacji zamieszczonej w TVN 24. Zarówno jedno, jak i drugie medium zadbało o to, by nie pokazać tłumów przyłączających się do pochodu. O akcji wrocławskich narodowców mowa była również w audycji Radia SIM i na portalu fronda.pl.

WR

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=35096 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]