Efekty polityki Tuska-Komorowskiego: Diesel droższy niż benzyna; prowizja od kart kredytowych najdroższa w Europie

Aktualizacja: 2011-03-23 1:21 pm

Kierowcy płaczą i płacą. Wczoraj hurtowa cena diesla w PKN Orlen sięgnęła 3,93 zł netto i wynosiła tyle samo co cena benzyny. Identyczne ceny paliw są także w Lotosie.

W ubiegłym roku różnica cen między dieslem a benzyną wynosiła 36 groszy, a jeszcze w styczniu tego roku – 20 groszy. To jednak już jedynie wspomnienie. Specjaliści z branży wskazują, że niebawem zrównanie cen będzie widoczne również na stacjach benzynowych. Nie wykluczają nawet, że przed końcem tego tygodnia za olej napędowy trzeba będzie zapłacić o parę groszy więcej niż za benzynę.

Nie tylko korzystanie ze stacji benzynowych jest horrendalnie drogie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, ile sklepy tracą na płatnościach kartą. Okazuje się bowiem, że polscy handlowcy muszą bankowcom oddawać aż 1,5 proc. wartości transakcji. Tak wysokich opłat nie ma nigdzie w Europie. W Czechach za tę samą usługę bank pobiera ok. 1 proc., w Bułgarii – 0,4 proc.

W Polsce za obsługę standardowej karty Visa pobiera 1,6 proc. prowizji, MasterCard – 1,5 proc. Dzięki temu do banków wpływają olbrzymie pieniądze, gdyż Polacy coraz chętniej posługują się plastikowym pieniądzem. Rocznie płacimy kartą za wydatki w wysokości ok. 80 mld zł. Tym samym z tytułu interchange do banków trafia 1,2 mld zł.

Za: PiS.org -- [Org. tytuł: « Diesel droższy niż benzyna, polskie karty najdroższe w Europie»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=35076 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]