Aktualizacja strony została wstrzymana

Czy należy płacić Matkom wychowującym dzieci w domu 130 tysięcy dolarów rocznie?

Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych obchodzony był w minioną niedzielę, a w Polsce za dwa tygodnie. Jeśli uważasz, że „załatwisz” sprawę wysyłając Mamie kartkę, kupując kwiaty, dzwoniąc do niej, czy też zapraszając na obiad do restaruracji – mylisz się grubo. Nawet nie wiesz ile kosztowało Mamę wychowanie ciebie, rówież w wymiarze czysto materialnym.
Szeroko komentowane przez media badania przeprowadzone przez firmę salary.com obliczają, iż praca matki wychowującej dzieci w domu wynosi rocznie 134.121 dolarów. Badania na podstawie wyników kwestionariusza wysłanego do 30 tysięcy nie pracujących zawodowo matek wychowujących dzieci w domu, brały pod uwagę rodzaj wykonywanych czynności, przeznaczony na nie czas i obliczał ile należałoby zapłacić za te czynności, jeśli zatrudniono by profesjonalistów, tym bardziej, że średni tydzień pracy dla Matki nie wynosi 40 godzin, lecz 91.6 godziny.

Natychmiast znalazły się oczywiście liczne głosy ośmieszające tego typu wyliczenia. Wskazują one na bezsens dokonywania takich porównań, choćby dlatego, że z reguły matki nie należą do grup zawodowych specjalistów np. w zakresie gotowania czy obsługi komputera, a więc zwykłe przeliczanie godzin pracy na wynagrodzenie specjalisty, po prostu zawodzi. Także takie proste czynności, jak np. zawiezienie dziecka na pozaszkolne zajęcia – co wiązałoby się z zatrudnieniem kierowcy i zapłaceniem mu, czy też z normalnym prowadzeniem gospodarstwa domowego – co miałoby być obciążone wysokimi kosztami administracyjnymi – są w praktyce trudne do przeliczenia, gdyż mowa jest o normalnym cyklu zadań domowych.

Z uwagami tymi można się zgodzić, jednak mimo słabości i sposobu liczenia, badania osiągnęły coś więcej: paradoksalnie zwróciły uwagę nie tylko na wymierną stronę roli Matki wychowującej dzieci w domu, ale pokazały, iż tak naprawdę trudno jest pracę Matki ująć w jakichkolwiek kategoriach materialnych. Praca ta bowiem to nie tylko gotowanie, sprzątanie i pranie, ale i nie mieszczące się w żadnych materialnych rachunkach serce, czułość i dotyk, ciągła opieka i nieprzespane noce, modlitwa i pamięć.

 

Skip to content