„Solidarność” w polskim Sejmie jest zakazana

W czwartek w Sejmie doszło do sytuacji bez precedensu – Straż Marszałkowska odebrała koszulki z logiem „Solidarności” działaczom związku, którzy przyszli, by uczestniczyć w drugim czytaniu pakietu ustaw zdrowotnych.

Członkowie Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” byli jedną z grup, którzy przybyli do Sejmu, by z galerii przyglądać się drugiemu czytaniu ustaw zdrowotnych. Od początku Straż Marszałkowska utrudniała im to zadanie najpierw nie pozwalając wejść do Sejmu, a następnie odbierając koszulki z napisem „Solidarność”.

„Dostaliśmy odpowiedź, że galeria nie jest miejscem do prezentowania opcji politycznej. Logo „S” było przeszkodą, żeby wejść na obszar galerii, część kolegów była wręcz rewidowana” – opowiada dr Jacek Sałkowski. Koszulki zostały zarekwirowane i związkowcom udało się odzyskać ich własność dopiero po interwencji posła Tomasza Latosa.

„Uniemożliwiono nam wejście w tych koszulkach do Parlamentu, ponieważ stwierdzono, że te koszulki i ten symbol jest po prostu zakazany w polskim Parlamencie. Nie wolno manifestować przynależności związkowej” – komentuje przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman.

Zauważa, że „S” nie znalazła się w czwartek w Parlamencie przypadkiem, gdyż to właśnie „S” upominała się w 21 postulatach o prawa pracowników i prawo do służby zdrowia. Podkreśla, że ta sytuacja jest zupełnie niezrozumiała. „Tu nie ma żadnych napisów, które by urągały komukolwiek” – mówi. „<Solidarność> w polskim Sejmie jest zakazana” – dodaje.

Oburzenia postawą Straży Marszałkowskiej nie kryje Tomasz Latos. „Według Straży Marszałkowskiej słynne na całym świecie symbole „S” są w polskim Sejmie zabronione” – mówi poseł PiS. „To w PRL-u trzeba było przemycać znaczki z tym napisem. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że z podobnymi represjami spotkam się w polskim Sejmie” – dodaje.

Za: MyPiS.pl | http://mypis.pl/aktualnosci/1507-solidarnosc-w-polskim-sejmie-jest-zakazana | “ w polskim Sejmie jest zakazana”

Skip to content