Wielka Brytania: W ramach oszczędności – eutanazja?

Aktualizacja: 2011-03-17 10:46 am

Brytyjczycy powoli odkrywają szokująca prawdę o cichej eutanazji na szpitalnych oddziałach – ofiarami są pacjenci w podeszłym wieku. Seniorzy, za leczenie których płaci National Health Servive (odpowiednik polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia), są skrajnie zaniedbywani, co w wielu przypadkach jest przyczyną śmierci.

Najnowsze dane udostępnione opinii publicznej pokazują, że 50 tys. osób rocznie umiera z powodu szpitalnego niedożywienia, a dwie osoby dziennie – z pragnienia.

„Takie przerażające zaniedbywanie osób starszych jest, niestety, stale obecne w systemie opieki zdrowotnej NHS” – powiedziała Katherine Murphy ze Stowarzyszenie Pacjentów. „To skandal, wstyd i hańba, że w dobie nowoczesnej opieki medycznej pacjenci pozostają w tak strasznych warunkach”.

Brytyjska prasa przywołuje przypadek 83-letniej Jean Dawson. Starsza pani, cierpiąca na demencję, została przyjęta do szpitala z powodu złamanego biodra. Odwiedzający ją krewni zobaczyli wychudzoną, błagającą o wodę, zaniedbaną higienicznie kobietę w brudnej pościeli. Na ratunek było już za późno – chora zmarła z głodu i pragnienia.

Okazało się, że pielęgniarki nie karmiły i nie poiły pacjentki. W ciągu sześciu tygodni pobytu w szpitalu chora nie została ani razu umyta. Nie zmieniano jej zabrudzonej pościeli. Lekarze niczego nie widzieli.

„Pacjentka była ignorowana, pozostawiona na pewną śmierć. Naruszono jej godność i wszelkie dobra osobiste. W dokumentacji jako przyczynę zgonu podano starczą demencję, chociaż pacjentka została zagłodzona. Kompletnie zlekceważono fakt, że w krótkim czasie doszło do widocznej utraty wagi i odwodnienia” – brzmią zarzuty pod adresem personelu medycznego szpitala w Barrow.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI-Polska na podstawie materiałów „Sudany Mirror” (S. Boniface) – 20.02.2011 r. via SPUC – 21.02.2011 r.]

Za: HLI-Polska -- [Org. tytuł: « HLI News : Wielka Brytania: W ramach oszczędności - eutanazja?»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=34774 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]