Wzrost napięć przed „Dniem Legionisty”: Plakat z żołnierzami SS w łotewskim sejmie

W łotewskim parlamencie, obok sejmowej stołówki, zawisł plakat zachęcający do udziału w uroczystościach upamiętniających Łotewski Legion SS.

Na plakacie przedstawieni są dwaj żołnierze z podpisem: „16 marca – dzień pamięci łotewskich legionistów”. Plakat wywołał oburzenie deputowanych z partii „Centrum Zgody”, która reprezentuje interesy rosyjskojęzycznej mniejszości na Łotwie. Wiceprzewodniczący partii Walerij Ageszyn podkreślił, że zgodnie z niepisanym prawem w budynku sejmu można umieszczać tylko informacje dotyczące wszystkich deputowanych, takie jak np. porządek obrad. Dla agitacyjnych materiałów, zdaniem przedstawiciela „Centrum Zgody”, jest miejsce w pomieszczeniach partyjnych. Deputowani narodowej koalicji VL-TB/LLNK oświadczyli, że nie wiedzą nic na temat rozmieszczenia plakatu, lecz nie widzą też powodów do szczególnego niepokoju w związku z tym faktem.

Pojawienie się plakatu jest związane z wzrostem napięcia jaki obserwujemy w Rydze w związku z nadchodzącymi obchodami „Dnia Legionisty”. 7 marca 2011 r. Ryska Duma wydała zakaz przeprowadzenia w dniu 16 marca wszystkich zaplanowanych wydarzeń związanych z Dniem Legionisty. W ich skład wchodziły zaplanowany przez organizację Daugavas vanagi Latvijā tradycyjny marsz upamiętniający legionistów, a także organizowane przez „Sojusz Obywateli i Nieobywateli” oraz Łotewski Komitet Antyfaszystowski imprezy przeciwko gloryfikacji Waffen SS. Obecnie wszystkie zainteresowane organizacje zwróciły się do rejonowego sądu administracyjnego z prośbą o uchylenie zakazów.

Jednocześnie przedstawiciele Daugavas Vanagi oświadczyli, że „żadne formalne zakazy nie powstrzymają ani 'siwych wojowników’, ani narodowo usposobionych Łotyszy od zamiaru uczestnictwa w corocznym pochodzie”.

Podczas II wojny światowej Niemcy sformowali z miejscowej ludności łotewskiej dwie dywizje grenedierów SS (15 i 19), które następnie zostały połączone w Łotewski Legion SS. 16 marca 1944 r. obie dywizje po raz pierwszy wspólnie stawiły zbrojny opór Armii Czerwonej. Dla części Łotyszy te formacje stanowią symbol walki o niepodległość i sprzeciwu wobec komunizmu.

Źródła: delfi.lv, rian.ru, delfi.lv, delfi.lv, delfi.lv

Za: Portal Arkana | http://www.portal.arcana.pl/Wzrost-napiec-przed-dniem-legionisty-plakat-z-zolnierzmi-ss-w-lotewskim-sejmie,904.html?utm_source=atom&utm_medium=atom&utm_campaign=atom

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content