Wzrost napięć przed „Dniem Legionisty”: Plakat z żołnierzami SS w łotewskim sejmie

Aktualizacja: 2011-03-11 12:51 pm

W łotewskim parlamencie, obok sejmowej stołówki, zawisł plakat zachęcający do udziału w uroczystościach upamiętniających Łotewski Legion SS.

Na plakacie przedstawieni są dwaj żołnierze z podpisem: „16 marca – dzień pamięci łotewskich legionistów”. Plakat wywołał oburzenie deputowanych z partii „Centrum Zgody”, która reprezentuje interesy rosyjskojęzycznej mniejszości na Łotwie. Wiceprzewodniczący partii Walerij Ageszyn podkreślił, że zgodnie z niepisanym prawem w budynku sejmu można umieszczać tylko informacje dotyczące wszystkich deputowanych, takie jak np. porządek obrad. Dla agitacyjnych materiałów, zdaniem przedstawiciela „Centrum Zgody”, jest miejsce w pomieszczeniach partyjnych. Deputowani narodowej koalicji VL-TB/LLNK oświadczyli, że nie wiedzą nic na temat rozmieszczenia plakatu, lecz nie widzą też powodów do szczególnego niepokoju w związku z tym faktem.

Pojawienie się plakatu jest związane z wzrostem napięcia jaki obserwujemy w Rydze w związku z nadchodzącymi obchodami „Dnia Legionisty”. 7 marca 2011 r. Ryska Duma wydała zakaz przeprowadzenia w dniu 16 marca wszystkich zaplanowanych wydarzeń związanych z Dniem Legionisty. W ich skład wchodziły zaplanowany przez organizację Daugavas vanagi Latvijā tradycyjny marsz upamiętniający legionistów, a także organizowane przez „Sojusz Obywateli i Nieobywateli” oraz Łotewski Komitet Antyfaszystowski imprezy przeciwko gloryfikacji Waffen SS. Obecnie wszystkie zainteresowane organizacje zwróciły się do rejonowego sądu administracyjnego z prośbą o uchylenie zakazów.

Jednocześnie przedstawiciele Daugavas Vanagi oświadczyli, że „żadne formalne zakazy nie powstrzymają ani ‘siwych wojowników’, ani narodowo usposobionych Łotyszy od zamiaru uczestnictwa w corocznym pochodzie”.

Podczas II wojny światowej Niemcy sformowali z miejscowej ludności łotewskiej dwie dywizje grenedierów SS (15 i 19), które następnie zostały połączone w Łotewski Legion SS. 16 marca 1944 r. obie dywizje po raz pierwszy wspólnie stawiły zbrojny opór Armii Czerwonej. Dla części Łotyszy te formacje stanowią symbol walki o niepodległość i sprzeciwu wobec komunizmu.

Źródła: delfi.lv, rian.ru, delfi.lv, delfi.lv, delfi.lv

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=34398 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]