Aktualizacja strony została wstrzymana

Noworodki pamiętają, jakiej muzyki słuchały w brzuchu mamy

Naukowcy z Paris Descartes University dowodzą, że mające miesiąc niemowlęta pamiętają muzykę, jaką słuchały jeszcze w łonie matki, w trzecim trymestrze ciąży.

Psychobiolog Carolyn Granier-Deferre oraz inni naukowcy z Wydziału Neuropsychologii poznawczej, dwa razy na dobę włączali 25 dzieciom w 35., 36. i 37. tygodniu ciąży graną na fortepianie melodię. W badaniu wzięło też udział 25 innych matek, które nie włączały swoim dzieciom muzyki.

Miesiąc po porodzie, śpiącym niemowlętom włączano tą samą melodię i badano ich reakcję na nią. Okazało się, że u wszystkich dzieci odnotowano istotną zmianę rytmu pracy serca. Jednak naukowcy zauważyli, że bicie serca u niemowląt, które słyszały melodię jeszcze w brzuchu mamy, jest wolniejsze niż u tych, które muzykę słuszały po raz pierwszy.

Badania dowodzą wrażliwości dzieci na różne dźwięki, choć wyniki oczywiście nie sugerują, że mamy w ciąży konieczine muszą włączać maluchom muzykę. Powinny być raczej uwrażliwione na to, jakie dźwięki docierają do ich dzieci – komentuje dr Granier-Deferre.

– Na cztery czy pięć tygodni przed porodem płód jest na tyle rozwinięty, że słyszy niemal wszystkie dźwięki z otoczenia matki. Nie ma potrzeby większej stymulacji słuchowej. Więcej nie znaczy lepiej – dodaje dr Granier-Deferre.

Do podobnych wniosków doszedł w swojej książce „Sekretne życie nienarodzonego dziecka” dr Thomas Verny. Pisze w niej o panu Brott, który zapytany, od kiedy zaczął interesować się muzyką, odpowiada, że jeszcze przed narodzeniem. Bohater książki zapewnia, że uczenie się niekórych utworów muzycznych było dla niego zaskakujące, gdyż okazało się, że wiele z nich zna na pamięć, zwłaszcza jeśli chodzi o partie altówki. Wywołało to wielkie zdziwienie jego matki, która jednak szybko zorientowała się, że dziecko zna dokładnie te partie, które ona ćwiczyła będąc z nim w ciąży.

eMBe/LifeSiteNews

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/noworodki_pamietaja_jakiej_muzyki_sluchaly_w_brzuchu_mamy