„FAZ” publikuje komiks zakłamujący historię

Aktualizacja: 2011-03-9 7:33 pm

Na łamach jednej z najpoczytniejszych niemieckich gazet ukazał się komiks, prezentujący m.in. gorące powitanie, jakie wkraczającym do Bełchatowa żołnierzom Wehrmachtu zgotowali mieszkańcy.

„Reinhard Kleist prezentuje niewiarygodną, ale prawdziwą opowieść o życiu żydowskiego boksera Harry’ego Hafta, który przeżył obóz koncentracyjny i zrobił zawrotną karierę w USA” – czytamy w niemieckim artykule. Haft w swej karierze skrzyżował rękawice m.in. ze słynnym Rockym Marciano.

W komiksie pojawiają się również polskie elementy – niestety w niekorzystnym świetle. Haft jako czternastoletni chłopak był bowiem świadkiem wkroczenia wojsk niemieckich do Bełchatowa 6 września 1939 roku. Jeden z rysunków przedstawia entuzjastyczne powitanie żołnierzy Wehrmachtu przez mieszkańców.

Z danych dotyczących ludności zamieszkałej na tym terenie w tamtym okresie wynika, że w Bełchatowie przebywali wówczas głównie Polacy i Żydzi. Pierwszy okupacyjny spis ludności przeprowadzony 19 sierpnia 1940 roku wskazuje, że mieszkało tam wtedy 5300 Żydów, 5000 Polaków i 1150 Niemców.

Czy zatem niemiecki autor sugeruje, że wiwatującymi na cześć Wehrmachtu byli Polacy? Na to mogą wskazywać także kolejne komiksowe obrazki, gdzie można przeczytać m.in.: „życie naszego małego miasteczka stało się inne, szczególnie dla nas, Żydów”. Następne rysunki przedstawiają zasmuconych Żydów odwróconych tyłem do osób, czytających (napisane po polsku!) hitlerowskie ogłoszenie. Potem Żydzi idą z wagonów w stronę obozowej bramy.

Wiele wskazuje na to, że jest to kolejny element niemieckiej polityki historycznej, która zakłada zakorzenianie w świadomości tezy, że Polacy są współodpowiedzialnymi za Holokaust. Walce z takimi działaniami z pewnością nie pomagają wypowiedzi niektórych polskich autorytetów, które na łamach zarówno rodzimej jak i zagranicznej prasy twierdzą m.in. że Polacy podczas II wojny światowej budzili większy strach niż Niemcy.

Źródła: faz.net, rp.pl

Za: MyPiS.org -- [Org. tytuł: « „FAZ” publikuje komiks zakłamujÄ…cy historię»]
Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=34214 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]