4 miliony Hiszpanów pracuje na czarno

Aktualizacja: 2011-03-7 12:25 pm

Nielegalne zyski szarej strefy stanowią w Hiszpanii równowartość 17 proc. PKB, czyli prawie 200 miliardów euro.

W ciągu niespełna 20 lat podwoiła się liczba zatrudnionych w szarej strefie – wynika z raportu opublikowanego przez hiszpańską Fundację Kas Oszczędności.

Jednym ze sposobów badania wielkości szarej strefy jest porównywanie całkowitego zużycia energii elektrycznej ze zużyciem deklarowanym przez firmy i rodziny. Po podliczeniu okazało się, że w Hiszpanii nikt nie przyznaje się do prawie piątej części zużywanej energii. Kolejnym wyznacznikiem jest liczba transakcji dokonywanych banknotami o wartości 500 euro. „Hiszpania jest krajem, w którym banknotów o nominale 500 euro jest najwięcej w porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej” – zapewnia Raul Sanchez, współautor raportu. Autorzy dokumentu twierdzą, że pracownikami szarej strefy są nie tylko bezrobotni, ale też osoby mające dwa zatrudnienia: legalne i nielegalne.

IAR/ab

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=34067 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]