Największy producent cukru w Polsce na sprzedaż

Aktualizacja: 2011-03-5 10:16 pm

Ministerstwo Skarbu Państwa spodziewa się do końca sierpnia wyceny Krajowej Spółki Cukrowej i jej akcji – powiedział PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Firma jest największym producentem cukru w Polsce.

Leszkiewicz poinformował, że 29 marca walne zgromadzenie akcjonariuszy KSC zatwierdzi wyniki spółki za 2010 rok. Spółka osiągnęła ponad 190 mln zysku netto, a przychody przewyższyły 1,5 mld zł.

– WZA zdecyduje też o zgromadzeniu środków finansowych, będących częścią wypracowanego zysku na kapitał zapasowy, które potem będą wykorzystane na program wsparcia udziału plantatorów i pracowników w procesie prywatyzacji – dodał wiceminister skarbu.

Uprawnionych do kupna akcji KSC jest ok. 18 tys. plantatorów oraz 1800 jej pracowników. Obu grupom przysługuje bezpłatnie po 15 proc. akcji. Natomiast odpłatnie mają być skierowane w ofercie pozostałe walory. W marcu na walnym KSC zostanie powołany specjalny fundusz, z którego każdy uprawniony będzie mógł wziąć pożyczkę.

Wiceminister skarbu poinformował, że w przyszłym tygodniu powinna być podpisana umowa z doradcą prywatyzacyjnym – konsorcjum firm, w skład którego wchodzi m.in. Bank Zachodni WBK, Dom Maklerski BZ WBK, Dom Maklerski PKO BP oraz Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy Kancelaria Prawna.Procedura zapisów na akcje rozpocznie się najpóźniej w styczniu 2012 roku.

– W czerwcu przyszłego roku powinniśmy zacząć podpisywać umowy z uprawnionymi do kupna akcji KSC – plantatorami i pracownikami spółki. Harmonogram przewiduje zakończenie prywatyzacji do końca trzeciego kwartału 2012 roku -powiedział wiceminister.

KSC powstała w 2002 r.; jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Firma ma blisko 40-procentowy udział w rynku krajowym. W skład koncernu wchodzi obecnie dziewięć oddziałów.

Platforma sprzedaje resztki tego, co się jeszcze da sprzedać. Już wkrótce ceny cukru pokażą, ze nie chodzi tu o nasze dobro!

(interia.pl/AJa)

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33979 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]