Mer Lwowa: Szuchewycz i Bandera są naszymi bohaterami

Aktualizacja: 2011-03-5 11:25 am

We Lwowie odbywają się uroczystości upamiętniające śmierć Romana Szuchewycza. Szereg imprez poświęconych 61-rocznicy śmierci głównodowodzącego UPA przeprowadzi lwowski Płast (Narodowa Organizacja Skautowa Ukrainy, największa organizacja wychowawcza dzieci i młodzieży na Ukrainie). Głos z okazji rocznicy zabrał również mer Lwowa Andrij Sadowyj.

„Lwowianie powinni twardo stać na stanowisku – Szuchewycz i Bandera są naszymi bohaterami, walczyli o niepodległość naszego kraju, nie zajmowali cudzego terytorium, lecz bronili naszej ziemi. Miło, że dzieci i młodzież o tym pamiętają i oddają hołd bohaterom” – powiedział mer Lwowa.

Dziś o godzinie 10:00 wystartował bieg spod budynku, w którym rzekomo narodził się dowódca UPA, do wsi Biłohorszcze, gdzie Szuchewycz zginął w 1950 r. z rąk funkcjonariuszy NKWD. Dziś odbywają się również zawody w piłkę nożną dla starszych płastunów. Młodsi płastuni biorą z kolei udział w grze terenowej, podczas której wcielają się w ukraińskich powstańców. Gra przewiduje sprawdzenie wytrwałości, sprytu i oddania Ukrainie wykazywanego przez bojowników UPA. Dla tych którym uda się pozytywnie przejść próby i dojść do końca, gra zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi.

W niedzielę 6 marca o godzinie 17:00 w auli Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie odbędzie się wieczór pieśni ukraińskiej. Scenariusz wieczora będzie opierał się na motywach z życia Romana Szuchewycza.

Roman Szuchewycz, jako głównodowodzący UPA, ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zorganizowanie ludobójstwa ludności polskiej na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Źródło: zaxid.net

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33930 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]