Prawnik broniący murzyńskiego klienta: Urządzenia do mierzenia poziomu alkoholu są “narzędziami rasistowskimi”

Aktualizacja: 2008-11-24 7:07 am

Wraz z wyborem nowego prezydenta walczącego pod populistycznym i nic nie znaczącym (albo wszystko i cokolwiek znaczącym) hasłem “ZMIANY” (“Change”), niektórzy chcąc skorzystać z panującej atmosfery szaleństwa próbują grać rozpętanymi uczuciami rasistowskimi.

Gdy policja stanowa zatrzymała jadącego autostradą 40-letniego Tyrone Brown, Murzyna z Norwalk w stanie Connecticut i poddała badaniom analizatora oraz badaniom krwi wykazującym dwukrotne przekroczenie dopuszczalnej dawki alkoholu, a następnie aresztowała – adwokat go reprezentujący posłużył się nieznanym do tej pory argumentem.

Według adwokata James O. Ruane, stosowane przez policję analizatory wydechu typu Intoxylizer 5000, mierzące poziom alkoholu, są bowiem “urządzeniami rasistowskimi”, porównanymi aż do samej organizacji Ku-Klux-Klan (KKK).

“Te urządzenia to są takie ‘KKK w jednym opakowaniu’. Mamy tutaj rzeczywiście do czynienia z rasistowskimi urządzeniami.” – twierdzi adwokat Ruane.

Adwokat powołuje się na badania dr. Michael Hlastala z Uniwersytetu w stanie Washington, który twierdzi, że urządzenia typu Incoxylizer 5000 nieskutecznie wskazują poziom alkoholu z uwagi na to, że “pojemność płuc u mężczyzn-Murzynów jest 3% mniejsza niż u białych mężczyzn, zatem rezultaty dla czarnych mężczyzn różnią się od standardów trzeźwości ustalonych przez to urządzenie.”

Na ile argumenty te są zwykłym wybiegiem prawnym i retoryką adwokacką oraz zręcznym zagraniem w czasie korzystnego dla czarnych mieszkańców klimatu, a na ile mogą mieć jakiekolwiek podstawy merytoryczne, będzie oceniane przez sąd. Jak do tej pory, asystent stanowego prokuratora, Mark Durso odmówił komentarza.


Na podstawie: ConnPost
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=3388 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]