Masowa likwidacja szkół w Polsce

Aktualizacja: 2011-03-3 12:07 pm

Jak podaje dziennik “Rzeczpospolita”, w perspektywie pięciu ostatnich lat likwidacji uległo 3 tysiące szkół w Polsce. Prognozy zapowiadają jeszcze zamknięcie 300 placówek tego typu. Samorządy, które są odpowiedzialne za finansowanie placówek, tłumaczą się rosnącymi kosztami utrzymania oraz niżem demograficznym.

Likwidowanie szkół jest podobnym zjawiskiem jakie miało miejsce w latach 90 XX wieku w przypadku przedszkoli. Wtedy to MEN i samorządy będące odpowiedzialne za redukcję argumentowały niskim zainteresowaniem i rosnącymi kosztami utrzymania. Obecnie brakuje miejsc w przedszkolach, a w mniejszych miastach i miejscowościach czasami w ogóle nie ma takich placówek.

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego zamykanie poszczególnych szkół ze względu na niskie obłożenie jest nieprawdą. Samorządy w poszukiwaniu oszczędności nie kierują się dobrem dzieci, a jedynie zmniejszeniem generowania kosztów. Nie uwzględnia się przy tym wychowawczej roli szkoły w kształtowaniu przyszłego pokolenia.

Reasumując – po co nam szkoły, skoro mamy Biedronki…

/JS/

PiS: więcej pieniędzy na zawodówki

Według posłów PiS rząd przeznacza niewystarczające środki na szkolnictwo zawodowe. Ich zdaniem, jeśli na ten cel nie trafi więcej pieniędzy, kształcenie zawodowe czeka zapaść.

Posłowie PiS, m.in. Jarosław Zieliński, w czwartek podczas posiedzenia Sejmu pytali przedstawicieli rządu, czy istnieje zagrożenie funkcjonowania szkolnictwa zawodowego w Polsce oraz w sprawie podjętych działań związanych z odpływem młodzieży kształcącej się zawodowo do szkół na terenie innych krajów.

“Zażądaliśmy od ministerstwa pracy i ministerstwa edukacji narodowej jednoznacznych odpowiedzi w sprawie, która dotyczy uczniów szkół zawodowych. Na skutek zmniejszenia środków Funduszu Pracy szkoły zawodowe nie mogą kształcić młodych ludzi, nie ma środków na refundację pracodawcom, którzy przyjmują na naukę zawodu” – powiedział Zieliński podczas konferencji prasowej w Sejmie.

“Padła deklaracja, że pieniądze, 80 mln zł, mają się znaleźć. Trzymamy za słowo. Będziemy to monitorować (…) Jeżeli to by nie zostało zrealizowane, szkolnictwo zawodowe w Polsce upadnie” – dodał Zieliński.

Posłowie PiS skrytykowali po raz kolejny rządowy projekt ustawy o systemie informacji oświatowej. Miały się nim dziś zająć sejmowe komisje edukacji oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Posiedzenie zostało przełożone. PiS apeluje do rządu o wycofanie się z projektu. Według ugrupowania, wejście w życie przepisów umożliwiających gromadzenie danych wrażliwych o uczniach i przedszkolakach, byłoby “nową postacią państwa policyjnego”. System Informacji Oświatowej funkcjonuje od 2005 r. Jego zadaniem jest gromadzenie i przetwarzanie danych statystycznych o szkołach i placówkach oświatowych, uczniach, słuchaczach, wychowankach i absolwentach.

Za: niezalezna.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33746 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]