Węgry: Jobbik wzywa do debaty parlamentarnej na temat spadku liczby ludności

Aktualizacja: 2011-03-2 12:34 pm

Zasiadająca w węgierskim parlamencie partia Ruch na rzecz Lepszych Węgier (Jobbik Magyarországért Mozgalom, Jobbik) złożyła wniosek o pilne omówienie na specjalnie powołanej sejmowej debacie działań mających na celu powstrzymanie drastycznego spadku populacji na Węgrzech.

Debatę parlamentarną można zainicjować, gdy opowie się za nią 1/5 prawodawców, czyli 78 posłów. Za zwołaniem debaty w tym celu opowiedziało się 80-ciu posłów, w tym 42 z Jobbiku. Pomysł jej zorganizowania poparła rządząca centro-prawicowa partia Fidesz, z przewodniczącym Jánosem Lázár’em na czele.

Działacze Jobbiku opierają swój apel o dane statystyczne z węgierskiego Głównego Urzędu Statystycznego (KSH), wedle których w 2010 roku populacja na Węgrzech spadła poniżej dziesięciu milionów, czego następstwem mogą być odczuwalne problemy ekonomiczne w całym kraju. Jobbik zwracając się do pozostałych zasiadających w parlamencie partii domaga się szybkich i skutecznych kroków w celu rozwiązania tego problemu.

Poważniejsze problemy ze spadkiem liczby ludności pojawiły się już pod koniec roku 2009. Wtedy to liczba rdzennej ludności zmniejszyła się o ponad 40 tysięcy – na jej miejsce pojawiło się z kolei ponad dwadzieścia tysięcy przyjętych do kraju imigrantów.

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33688 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]