Aktualizacja strony została wstrzymana

Prawdziwej biedy nie widać w TV

Zastanawiają mnie pospolite ruszenia z ostatnich dni: w Tunezji, Egipcie czy Libii.

Nawet jeśli były inspirowane przez jakieś służby, to jednak bazowały na olbrzymim społecznym rozwarstwieniu. Egipt z telewizyjnych obrazków jawił się wcześniej jako wakacyjny raj – pełen drogich kurortów. I chyba okazało się, że profity z turystycznej działalności wpływały tylko do wybranych, że na obrazkach widziało się elitę, a lwia część społeczeństwa cicho klepała biedę – niewidoczna dla obserwatorów z zewnątrz.

Niestety, jest to problem również aktualny w Polsce. Zenon Laskowik celnie skomentował kiedyś sytuację w kraju: muszę wybrać się do okulisty – co innego widzę, a co innego słyszę (w TV). Często mam bardzo podobne wrażenia. Może Warszawa żyje trochę innym tempem, może trochę oderwana jest od reszty kraju, dlatego reportaży przedstawianych przez stołecznych reporterów nijak nie mogę dopasować do tego, co widzę za oknem. Pewnie nie jest tak źle, jak we wspomnianych państwach, ale warto pamiętać, że i w naszym kraju mnóstwo jest ludzi wykluczonych, skrajnie ubogich, jak to się mówi: mają za mało by żyć, a za dużo by umrzeć. Których nie pociesza propaganda zielonej wyspy na oceanie kryzysu i wzrastająca średnia krajowa.

Na kolędzie szczególnie to widziałem. To niesamowite doświadczenie: przejść po domach parafian, zobaczyć jak żyją, zapytać o ich codzienny los. Ale też nieraz zobaczyć okrutną biedę, taką, jakiej inni chyba nie mają szansy dostrzec, na pewno nie w mediach. W tym roku szczególnie wielu mówiło o bezrobociu, o niepewności jutra, o braku perspektyw, paraliżującym i odbierającym chęć do życia. Bezradność wobec tego co widziałem niejednokrotnie ściskała gardło.

Źyję na spokojnej wsi. Ale nawet tutaj, kilka dni temu, przypomnę, w XXI wieku, w środku Europy, przyszło dwóch ludzi i powiedziało, że nie mają co jeść… Prosili o coś do zjedzenia. Po prostu, by przeżyć.

Ks. Karol

Za: Przyjazny blog ks. Karola | http://kskarol.blog.pl/komentarze/index.php?nid=15282409