Aktualizacja strony została wstrzymana

„Russkij mir” w szkołach

W obecności ambasadora Federacji Rosyjskiej, prezydenta Lublina, prawosławnego arcybiskupa Abla i przedstawiciela MEN pięć szkół w Lublinie podpisało umowę o współpracy dotyczącej programu nauki języka rosyjskiego. Było prawie jak za dawnych czasów: młodzież śpiewała rosyjskie piosenki, ambasador wręczał dyplomy i nagrody zwycięzcom Konkursu Piosenki Rosyjskiej, naukowcy mówili o potrzebie bliższego poznania kultury i języka naszego wschodniego sąsiada.

W skali kraju obowiązkową nauką języka rosyjskiego objętych jest zaledwie 4 proc. uczniów. Znacznie lepiej te statystyki wyglądają w województwie lubelskim, gdzie język rosyjski w różnych formach nauczany jest w ponad 700 szkołach, czyli w jednej trzeciej wszystkich placówek oświatowych. – Odnotowujemy wzrost liczby szkół z nauką rosyjskiego – podkreśla Henryk Wagner, wicekurator oświaty w Lublinie, wskazując na przychylność lubelskich władz oświatowych wobec tego trendu.

O potrzebie zacieśniania współpracy Lubelszczyzny z regionami Federacji Rosyjskiej zapewniał prezydent Krzysztof Źuk z PO, podkreślając, że „dzisiaj mamy korzystny klimat do budowy wzajemnych relacji polsko-rosyjskich zwłaszcza w sferze kultury i nauki”.

Podpisanie umowy mającej na celu promowanie języka rosyjskiego i ujednolicenie programów jego nauki w 4 lubelskich gimnazjach jako bazy do powołania od września pierwszej na Lubelszczyźnie dwujęzycznej klasy licealnej z językiem wykładowym rosyjskim stanowiło centralny punkt Dnia Kultury i Języka Rosyjskiego w Lublinie. Uroczystości zorganizowało wraz z lubelskimi szkołami Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego. Stowarzyszenie, do którego należy już ponad 150 nauczycieli języka rosyjskiego z niemal całej Polski, zostało powołane w czerwcu 2010 roku.

– Mamy już swoich członków w Łodzi, Warszawie, Gdańsku i oczywiście w Białymstoku i w Lublinie – mówi prezes stowarzyszenia prof. Ludmiła Szypielewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. – Bardzo aktywne są tu województwa wschodnie Polski, choć nie ma jeszcze nas w Rzeszowie.
Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego powstało jako partner rosyjskiej Fundacji „Russkij mir”. Wśród zadań ma organizowanie spotkań, seminariów, pomoc w wymianie pomiędzy uczniami polskimi i rosyjskimi.

– Chodziło o to, że strona rosyjska nie miała się do kogo zwrócić, organizując seminaria w Instytucie Puszkina, żeby przyjeżdżali tam polscy nauczyciele – wyjaśnia prof. Ludmiła Szypielewicz. – Pobyt w Moskwie finansuje fundacja „Russkij mir”, a my tylko pośredniczymy w typowaniu nauczycieli. Wyjeżdżali już tam nauczyciele, a także naukowcy z Lublina, Warszawy i Słupska.
Pierwsza tego typu „wycieczka szkoleniowo-kulturalna” odbyła się w dniach 10-16 października 2010 roku. Jej uczestnikami byli przedstawiciele środowisk oświatowych, naukowych, kuratoriów i organów prowadzących. Fundacja „Russkij mir” powstała 21 czerwca 2007 roku na mocy rozporządzenia ówczesnego prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Jej partnerami są rosyjskie organizacje rządowe, placówki naukowo-badawcze oraz liczne organizacje społeczne. W zarządzie fundacji zasiada m.in. Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych FR, reżyser i doradca Putina Nikita Michałkow, a także językoznawca Witalij Kostomarow.

Adam Kruczek, Lublin

Za: Nasz Dziennik, Poniedziałek, 28 lutego 2011, Nr 48 (3979) | http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110228&typ=po&id=po62.txt

Skip to content